Phoebe, oficiálním jménem Gigi Zlatá studánka, se narodila 19.5.2007.

Už od prvního dne, který s námi strávila, se začly projevovat její hlavní charakterové rysy - odpovědnost a oddanost.
Po první noci, kterou byla poprvé sama s námi bez mámy a sourozenců, jsem ji po probuzení našel ležet před vraty a "hlídat". Samozřejmě že by proti narušiteli neměla v tehdejším věku 2 měsíců šanci, ale kavkazáci mají hlídání v krvi a zde se to potvrdilo hned od prvního dne.

Phoebe je naše zlatíčko - při hlídání je velmi razantní, na druhou stranu je neuvěřitelně mazlivá a přítulná. Když pracuju na zahradě (a je jedno co dělám), tak minimálně jednou za hodinu ke mně přijde, sedne si mi u nohou a podívá se na mě těma svýma mandlovýma očima, které jako by říkaly: "Tak už toho nech a pojď se mazlit..". To se těžko odolává a musím se přiznat, že podlehnu skoro vždycky. Stačí jí obejmout, trošku podrbat a ona se sama za chvilku zvedne a s výrazem "Je to dobrý, mají mě rádi.." odejde. Někdy se ale stane, že zaslechne nějaký podezřelý zvuk (a to se může mazlit nebo mít misku plnou dobrot), okamžitě všeho nechá a tryskem vyrazí prověřit situaci.

Nic jí nevyvede z míry a někdy může působit flegmaticky, to ale pramení z jejího sebevědomí, které je kavkazákům tak vlastní. Ze všech pejsků je nejvíc dominantní a je-li to třeba, dá svoji převahu najevo. Na druhou stranu je to strašně něžná a obětavá bytost, která by s vámi šla až na konec světa.

Od malička byla brána "do víru velkoměsta", takže je plně socializovaná a někam ji vzít rovná se den plný pohody. Nemusím ji hlídat ani když ji pustím na volno (jsou-li k tomu podmínky), neboť si ona hlídá mě. Je naprosto bezkonfliktní jak k lidem (vč. dětí), tak ke psům (k malým i velkým).
Vzhledem k výše uvedenému jistě nepřekvapí, že s přehledem zvládá i výstavy a jiné psí akce, kterých se ale moc nezúčastňujeme, neboť na výstavách se hodnotí pouze "hezké chlupy" a nikoli povaha, která je právě u kavkazáka to nejdůležitější. Přesto při své účasti na Mezinárodní výstavě psů 3.5.2009 získala hodnocení Výborná.

Phoebe je chovná fenka, uchovněna byla 26.9.2009, DKK má 0/0 (!), což je pro budoucí potomky velmi důležité, neboť toto plemeno bývá náchylné na dysplazii kyčelního kloubu a čím lepší výchozí podmínky, tím je větší šance, že i potomci budou zdraví. V případě Phoebe si ani nelze přát lepší výchozí podmínky.

Phoebe jako štěňátkoPhoebe na výstavě