Atlas hub

Čechratka podvinutá

Paxillus involutus

Jak vypadá

Čechratce podvinuté se v dřívějších dobách lidově říkalo falešný ryzec.

Klobouk má široký 20–150 mm, v mládí polokulovitý s podvinutým okrajem, později rozložený, až skoro nálevkovitý. Povrch klobouku je nejprve plstnatý, později lysý a ve stáří s rýhovaným okrajem,. Za vlhka je lehce slizký. Má okrově hnědou barvu, s olivovým nebo ve stáří s rezavým nádechem.

Lupeny jsou husté, sbíhavé na třeň, v mládí lehce zvlněné. Nejprve mají světle okrovou barvu, později s olivovým nádechem, ve stáří jsou až rezavě hnědé. Otlačením hnědnou.

Třeň je 30–80 mm vysoký a 8–20 mm široký, válcovitý. Má žlutavou nebo nahnědlou barvu a po otlačení hnědne.

Dužnina je pevná, šťavnatá, žlutavé barvy. Na řezu hnědne a vařením černá. Má nakyslou chuť a vůni slabě houbovou.

Fotografie od vás houbařů

Chceš se podělit o své fotky hub? Přidej se mezi nás a staň se plnohodnotným členem houbařské komunity.

Kdy roste

Roste od června do listopadu.

Kde hledat

Roste velmi hojně a téměř všude. Upřednostňuje nevápenité půdy. Nalézt ji můžeme ve všech typech lesů, v křovinách, sadech, parcích a zahradách. Patří k acidofilním druhům hub, kterým se ve 20. století rapidně zvýšil výskyt v souvislosti s „kyselými dešti“.

Využití

Ve starších atlasech se Čechratka podvinutá uváděla jako jedlá houba. Naše babičky tuto houbu dříve sbíraly jako „falešné ryzce“. Dnes už se ale ví, že obsahuje látky, které mohou způsobit prudké alergické reakce, obsahuje antigen, který způsobuje rozpad červených krvinek, což může skončit smrtí.

Možnost záměny

Čechratka olšová

Z lásky k houbaření od roku 2001
© NaHouby.cz | david@eiselt.cz