Atlas hub

Hřib borový

Boletus pinophilus

Jak vypadá

Klobouk má 60–300 mm široký, v mládí polokulovitý s podehnutým okrajem, později sklenutý, tmavě hnědý až červenohnědý, někdy nafialovělý. Na povrchu hrbolatý nebo zvrásněný, lysý.

Rourky jsou v mládí bílé, později, díky zralým výtrusům, žluté až olivové, u třeně vykrojené a vysoké 25 mm. Póry jsou stejné barvy jako rourky.

Třeň má nejprve soudkovitý, pod kloboukem bělavý, níže nahnědlý, později kyjovitý, světle hnědý nebo načervenalý, s jemnou síťkou.

Dužina je bílá, místy načervenalá a na řezu či otlaku je neměnná. Chuť je mírná, příjemná. Vůně je hříbková a po usušení se zvýrazní.

Fotografie od vás houbařů

Chceš se podělit o své fotky hub? Přidej se mezi nás a staň se plnohodnotným členem houbařské komunity.

Kdy roste

Roste jako první hřibovitý houba v roce a tj. od května na listopadu, ale hodně záleží na teplotě počasí.

Kde hledat

Najdeme jej v jehličnatých i listnatých lesích. Podle názvu lze předpokládat, že roste pouze pod borovicemi, pravda to tak úplně není. Najdeme ho pod borovicemi, ale i pod smrky, duby a jinými dřevinami. Dříve hojný, ale kvůli kyselejším srážkám se z našich lesů začal vytrácet. Dnes se ale pozvolna vrací do našich lesů nazpět.

Využití

Hřib borový patří mezi hřiby bílé (lidově hřiby praváky). Tyto houby jsou velmi vyhledávané a hojně sbírané houbaři, pro svou chuť, ale i pro široké využití v kuchyni. Je to jedlá a chutná houba, ale i přes to všechno bychom měli myslet na její vzácnost, a místa jejího výskytu spíše chránit, než vybírat.

Možnost záměny

Hřib smrkový, Hřib dubový, Hřib bronzový 

Z lásky k houbaření od roku 2001
© NaHouby.cz | david@eiselt.cz