Atlas hub

Kačenka náprstkovitá

Verpa conica

Jak vypadá

Klobouk má 12–40 mm vysoký a 10–30 mm široký, zvoncovitý nebo náprstkovitý, žlutohnědý, okrově hnědý až hnědý. Povrch je převážně u drobnějších plodnic téměř hladký, jindy mírně mozkovitě zvrásněný, ale někdy je i žebrovaný podobně jako kačenka česká. Vnitřní část klobouku je hladká a světlejší. Ke třeni klobouk přirůstá jen ve vrcholové části. 

Třeň má 30–150 mm vysoký a 10–20 mm tlustý, nepravidelně válcovitý, nejprve vatovitě vycpaný, později až dutý. Zprvu je skrytý, když se nad substrátem objevuje pouze klobouk. Je bělavý, smetanový a při zasychání oranžově hnědnoucí, jemně žlutohnědě šupinatý.

Dužnina je tenká, křehká. Vůni a chuť má mírně houbovou.

Fotografie od vás houbařů

Chceš se podělit o své fotky hub? Přidej se mezi nás a staň se plnohodnotným členem houbařské komunity.

Kdy roste

Roste od března do června, nejvíce na přelomu dubna a května.

Kde hledat

Roste dosti vzácně, většinou ve skupinách, ale i jednotlivě, pod jívami, osikami, křovinami. Často ji nalezneme na stejných lokalitách, jako hojná kačenka česká, jen o něco později, když končí kačenka česká, nastupuje kačenka náprstkovitá.

Využití

Jedlá a chutná. Je zapsána v Červeném seznamu hub České republiky v kategorii zranitelný druh, a tak pro její vzácný výskyt bychom ji však měli chránit a ponechat na stanovišti.

Možnost záměny

Kačenka česká

Z lásky k houbaření od roku 2001
© NaHouby.cz | david@eiselt.cz