Atlas hub

Klouzek (hřib) dutonohý

Suillus cavipes

Jak vypadá

Klouzek nebo hřib dutonohý je znám též jako hřibovec dutonohý a lidově dutonožka.

Klobouk je široký 40–150 mm, měkký, pružný, zpočátku kuželovitě vyklenutý, později až rozprostřený, někdy ve středu s hrbolem. Povrch je šupinatě plstnatý. Okraj je zpočátku podvinutý, později ostrý a se zbytky závoje. Barvu má skořicově žlutou až červenohnědou.

Rourky jsou žluté až olivově žluté a sbíhají na třeň. Póry jsou stejné barvy jako rourky. Jsou velké, protažené, v mládí jsou zakryté bělavým blanitým závojem.

Třeň má 30–90 mm vysoký, kyjovitý a v celé délce dutý. Povrch má jemně šupinatý. Nese pomíjivý prsten, nad kterým je třen žlutý a směrem dolů postupně hnědnoucí.

Dužnina je šťavnatá, měkká, nažloutlá, na řezu neměnná. Vůně je nenápadná, chuť mírná, někdy lehce nakyslá nebo nahořklá.

Fotografie od vás houbařů

Chceš se podělit o své fotky hub? Přidej se mezi nás a staň se plnohodnotným členem houbařské komunity.

Kdy roste

Od července do listopadu

Kde hledat

Roste dosti hojně, většinou ve skupinách, spíše v horských a podhorských oblastech, v modřínových hájích a smíšených lesích s převahou modřínů. Najdeme ho na hlinitopísčitých půdách.

Využití

Je jedlý, chutný a využitelný pro všechny kuchyňské úpravy. Vhodný ke konzervaci, chutný je v octovém nálevu. Suší se obtížně.Patří mezi tržní houby. Pro jeho svíravou chuť se nedoporučuje do připravovat samotný, ale ve směsích.

Možnost záměny

Hřib asijský

Z lásky k houbaření od roku 2001
© NaHouby.cz | david@eiselt.cz