Atlas hub

Pečárka zápašná

Agaricus xanthodermus

Jak vypadá

Klobouk má někdy čistě bílý, jindy od středu světle okrový nebo jemně okrově šupinatý. Za chudého počasí jejich klobouk někdy popraskají do stylu bedel. Je široký 50–150 mm, v mládí oble válcovitý a na temeni zploštělý, později sklenutý až plochý. Okraj má v mládí oběšen velem, v dospělosti je ostrý a rovný. U mladých plodnic pokožka při poranění rychle žloutne.

Lupeny má velmi úzké, spíše husté, bělavé až světle narůžovělé, potom načervenalé a nakonec až hnědé. U třeně jsou volné, vykrojené.

Třeň je válcovitý, na bázi s hlízou, bílý a hladký. Třeň je snadno vylomitelný z klobouku a nese na sobě bílý a jednoduše sloupnutelný prsten.

Dužina je bílá, ale při poranění žloutne. Žlutá barva nepřetrvává, čase šedne. Páchne po karbolu nebo svítiplynu, ale spíše až při zasychání nebo tepelné úpravě.

Fotografie od vás houbařů

Chceš se podělit o své fotky hub? Přidej se mezi nás a staň se plnohodnotným členem houbařské komunity.

Kdy roste

Roste od května do listopadu.

Kde hledat

Roste hojně, jednotlivě, častěji však ve skupinkách. Někdy vytváří čajové kruhy. Najdeme ji v parcích, listnatých lesích, ale i ve městech a okolí. 

Využití

Pečárka zápašná je mírně jedovatá, která může způsobit žaludeční potíže. Některými houbaři ovšem s oblibou sbíraná. Její účinky tak asi působí jak na koho.

Možnost záměny

Pečárka ovčí, Pečárka polní, Pečárka koroptví 

Z lásky k houbaření od roku 2001
© NaHouby.cz | david@eiselt.cz