Atlas hub

Bedla štíhlá

Macrolepiota mastoidea

Jak vypadá

Klobouk má 70–150 mm široký, v mládí vejčitý nebo zvoncovitý, později široce kuželovitý, nakonec plochý se středovým hrbolkem. Pokožka klobouku je pokryta hojnými drobnějšími, vláknitými, na krémovém podkladě s nepříliš kontrastními šupinkami.

Lupeny jsou vysoké, nejprve bílé až bělavé, později krémové, někdy s nahnědlým ostřím.

Třeň je 70–150 mm vysoký a 7–12 mm tlustý, válcovitý, na bázi často s výraznou širokou hlízou, bělavý až krémový, bíle vločkovaný nebo šupinkatý, v dospělosti dutý. Na třeni zůstává pohyblivý prsten, někdy s dvojitým ostřím.

Dužnina je v klobouku měkká, vatovitá, ve třeni tuhá a vláknitá, bílá až bělavá. Vůně je nenápadná, na šupinách bedlovitá, chuť mírná příjemná.

Chceš se podělit o své fotky hub? Přidej se mezi nás a staň se plnohodnotným členem houbařské komunity.

Kdy roste

Červenec až říjen

Kde hledat

Roste obvykle v malých skupinách, roztroušeně, na lukách, ale i v opadu v listnatých a jehličnatých stromů, v nízkém až horském stupni, často na sušších místech s vápencovým podložím.

Využití

Jedlá a chutná houba, chutí se nejblíže podobá bedle vysoké, jen trochu méně vydatná. Vhodná do vaječné nebo houbové omelety nebo na řízky. K tepelné úpravě je vhodný pouze klobouk, kterému musíme před přípravou sloupnout svrchní vrstvu.

Možnost záměny

Bedla útlá, Bedla Rickenova

Z lásky k houbaření od roku 2001
© NaHouby.cz | david@eiselt.cz