Atlas hub

Choroš šupinatý

Cerioporus squamosus

Jak vypadá

Způsobuje bílou hnilobu dřeva. Je obtížným a nebezpečným parazitem.

Plodnice jsou jednoleté, kloboukaté, často mohutné.

Klobouk je široký 50–600 mm, tlustý 30–80 mm, krémový až okrový, masitý, kruhovitý, oválný, s ostrým okrajem a ve středu vtlačený, na povrchu pokrytý širokými, vláknitými tmavými šupinami, obvykle pravidelně soustředěné.

Rourky jsou zprvu velmi krátké a jemné, sbíhají na třeň. Póry jsou nepravidelně hranaté nebo oválné, bílé až krémové, s drobně pilovitým okrajem.

Třeň je 20–80 mm dlouhý a 15–60 tlustý, excentrický až postranní, tuhý, smetanový až krémový a na bázi hnědočerný, plstnatý až šupinkatý. V horní části má hnědavou síťku.

Dužnina je v mládí šťavnatá a poměrně měkká, později tuhá, kožovitá až dřevnatá, bělavá. Chuť a vůně v mládí okurkově moučná, později až nepříjemná.

Fotografie od vás houbařů

Chceš se podělit o své fotky hub? Přidej se mezi nás a staň se plnohodnotným členem houbařské komunity.

Kdy roste

Roste od jara do podzimu, tj. od května do října.

Kde hledat

Je poměrně hojný, roste v trsech nebo ve skupinách nad sebou, na živých i mrtvých kmenech a pařezech listnatých stromů buků, dubů, javorů, topolů, vrb, jasanů a jírovců, a to v lesích, parcích, zahradách a stromořadí.

Využití

Jedlá houba, která je poměrně chutná pouze v mládí, dokud je plodnice ještě měkká. Citlivým osobám však může způsobovat žaludeční nevolnost.

Možnost záměny

-

Z lásky k houbaření od roku 2001
© NaHouby.cz | david@eiselt.cz