Atlas hub

Helmovka leponohá

Mycena inclinata

Jak vypadá

Helmovka leponohá je typická trojbarevným zabarvením třeně.

Klobouk má 10–40 mm široký, nejprve tupě kuželovitý, později široce zvoncovitý až ploše sklenutý se zoubkovatým středovým hrbolkem. Povrch je rýhovaný až do středu, hladký, za vlhka slizký, šedobéžový, šedorůžový, masově nebo rezavě hnědý až hnědý, na středu tmavší. Okraj má průsvitný.

Lupeny jsou středně husté, poměrně široké s rovným ostřím, ke třeni přirostlé nebo mírně sbíhavé, prokládané kratšími lupeny, bělavé, později našedlé nebo narůžovělé.

Třeň je 40–100 mm dlouhý a 1–4 mm tlustý, válcovitý, rourkovitý, pod kloboukem bělavý, na středu zlatožlutý a u báze červenohnědý, nejprve vločkovitě ojíněný, později hladký.

Dužina  je špinavě bělavou až šedožlutá, tenká a vodnatá. Chuť je mírná, okurková a vůně je druhově typická nasládle chemická, kterou někteří autoři přirovnávají k vůni mýdla, svíčky nebo zatuchlé mouky.

Chceš se podělit o své fotky hub? Přidej se mezi nás a staň se plnohodnotným členem houbařské komunity.

Kdy roste

Červen až listopad

Kde hledat

Místy roste hojně, roztroušeně, v bohatých trsech až o několika desítkách plodnic. Nacházet ji můžeme na tlejících pařezech a kmenech dubů, výjimečně i na jiných listnatých stromech.

Využití

Nejedlá houba

Možnost záměny

Helmovka dutonohá, Helmovka žlutonohá, Helmovka skvrnitá

Z lásky k houbaření od roku 2001
© NaHouby.cz | david@eiselt.cz