Jak vypadá
Hřib modračka je též znám jako hřib sadní.
Klobouk má široký 40–80mm, světle nažloutlé barvy přes všechny odstíny hnědé až po tmavě hnědou barvu, s červenohnědočernými skvrnami.
Póry má žluté nebo olivově žluté.
Třeň je 40–80 mm dlouhý, pod kloboukem žlutý a postupně tmavne až k červeným tónům u báze.V mládí má soudkovitý tvar, později kyjovitý. Báze bývá většinou zúžená, někdy dokonce zašpičatělá.
Dužina je bělavá nebo nažloutlá a na bázi může být červenající. Při otlaku či rozkrojení velmi rychle silně modrá skoro až do černých odstínů. Vůně je mírná, příjemně houbová, chuť mírně nakyslá, chutná.
Fotografie od vás houbařů
Chceš se podělit o své fotky hub? Přidej se mezi nás a staň se plnohodnotným členem houbařské komunity.
Kdy roste
Roste od května do října.
Kde hledat
Roste v listnatých lesích nebo zahradách, především pod lipami, duby, buky, habry a výjimečně i pod smrky nebo borovicemi. Upřednostňuje kyselejší, zásaditější nebo ruderální půdy.
Využití
Hřib modračka je nejen chutný, ale také dodává tělu důležité látky (vitamíny, minerály, vlákninu). Je hůře stravitelný, a tak by měl projít řádnou tepelnou úpravou (10–30 min.), která jeho stravitelnost výrazně zvyšuje.
Tento hřib byste neměli konzumovat ve větším množství, protože přirozeně kumuluje arsen, což je toxický polokovový prvek. Při větším požité nevyvolá otravu, ale působí karcinogenně. Mykologové přemýšlí o zařazení mezi nejedlé houby, dnes je stále brána jako houba jedlá.
Jeho mírné kyselosti lze využít např. ve smaženici, omáčce nebo rizotu.
Možnost záměny
Hřib žlutokrvavý