Atlas hub

Hřib žlutomasý

Boletus chrysenteron

Jak vypadá

Klobouk je široký 30-80 mm, nejdříve polokulovitý, později vyklenutý, v mládí sametový, potom lysý, hnědý, olivově hnědý, někdy okrově hnědý. U starších plodnic (zvláště za sucha) je klobouk typicky políčkovitě rozpukaný a pod pokožkou (v puklinách) vínově načervenalý.

Rourky jsou vysoké 4-11 mm, nejdřívě bledě žluté, později zelenožluté. Na řezu modrají. Ústí rourek jsou velká, hranatá, stejně zbarvená jako rourky samotné a také na otlačených místech podobně modrají.

Třeň je dlouhý 30-70 mm, válcovitý, dole ztenčený, žlutý nebo žlutohnědý, ve střední nebo dolní části obvykle karmínově červený.

Dužnina je světle žlutá, měkká, na vzduchu slabě modrající, ve třeni místy načervenalá, na bázi až hnědá a tuhá. Často bývá velmi červivá a snadno plesniví. Čerstvá dužnina má nevýraznou vůni a nakyslou chuť.

Výtrusy jsou velké 13-15 x 4-6 um, elipsovitě vřetenovité, hladké, okrově hnědé. Výtrusný prach je hnědě olivový.

Kdy roste

Od června do října.

Kde hledat

V jehličnatých i listnatých lesích, ale také mimo les pod lípami, v zahradách a parcích. Bývá dost hojný.

Využití

Je to jedlá, dobrá a chutná hřibovitá houba. Její mladé plodnice jsou velmi dobře použitelné pro všechny druhy úprav. Mohou se také nakládat do octového nálevu nebo sušit. Starší plodnice jsou hodně měkké. Vhledem k časté červivosti a náchylnosti k plesnivění a obtížné přepravě nebyla tato houba zařazena do seznamu tržních hub a nemá se proto prodávat na trzích.

Možnost záměny

Záměna za jedovatou houbu není možná.

Z jedlých hub se tomuto hřibu nejvíce podobá hřib plstnatý (Boletus subtomentosus), který rovněž má sklon k pukání pokožky na klobouku, netvoří všask obvykle tak drobná políčka a jeho pukliny jsou světle olivově nahnědlé.

Hřib žlutomasý je dosti proměnlivý a vytváří různé variety. Varieta tvořící větší robustnější plodnice s tmavší nerozpukanou pokožkou klobouku se jmenuje hřib žlutomasý zavalitý (Xerocomus chrysenteron var. robustus)

Hřib žlutomasý je všeobecně známý pod jménem babka.

Z lásky k houbaření od roku 2001
© NaHouby.cz