Atlas hub

Klouzek zrnitý

Suillus granulatus

Jak vypadá

Klouzek zrnitý má také různá další jména, jako např. klouzek ovčísmetánkapodmásníkmásníkmáselníkpodborůvka nebo podmásník zrnitý.

Klobouk má širký 40–100 mm, nejprve je polokulovitý, později klenutý až téměř plochý. Povrch má za vlhka slizký, po oschnutí lesklý. Barvu má okrově oranžovou, načervenale okrovou, hnědookrovou nebo hnědočervenou, obvykle nežíhaný.

Rourky má krátké, široce připojené až sbíhavé a stejně dlouhé jako drobné póry. V mládí jsou nažloutlé, později až okrově žluté.

Třeň má vysoký 30–70 mm, válcovitý, světle žlutý, bělavě nažloutlý až bělavý a pokrytý drobnými kapičkami, které jsou nejprve bělavé, později červnají a zasychají v podobě zrníček, odtud taky pochází jeho druhové jméno. Bez vela i prstenu.

Dužina je bělavá až nažloutlá, na řezu neměnná.

Fotografie od vás houbařů

Chceš se podělit o své fotky hub? Přidej se mezi nás a staň se plnohodnotným členem houbařské komunity.

Kdy roste

Od května do listopadu

Kde hledat

Roste dosti hojně, jednotlivě i ve skupinkách, spíše na kyselejších a vlhčích půdách, především po borovicemi, na lesních cestách, v trávě, na lesních lukách.

Využití

Spolu s klouzkem obecným patří k nejchutnějším klouzkům. Doporučujeme sloupnout lepkavou pokožku, pro dosažení ještě lepší chuti. Hodí se ke všem kuchyňským úpravám.

Možnost záměny

Klouzek obecný, Klouzek žíhaný, Klouzek kravský

Z lásky k houbaření od roku 2001
© NaHouby.cz | david@eiselt.cz