Atlas hub

Líha nahloučená

Lyophyllum decastes

Jak vypadá

Líha nahloučená je též známá jako hromaždilkystrmělka nahloučená nebo strmělka svazečková. 

Klobouk má široký v průměru 40–150 mm, okrově hnědý nebo šedohnědý. V mládí je sklenutý s mírně podehnutým okrajem klobouku, v dospělosti je plochý až mírně prohloubený, někdy s mírným hrbolkem uprostřed, s rovným či zvlněným okrajem. Klobouk je často nepravidelně skvrnitý.

Lupeny jsou husté, bělavé, nestejnoměrné, později krémové až nahnědlé, zoubkem k okraji sbíhavé. Ke třeni jsou široce připojené.

Třeň je dlouhý 60–120 mm, krémově bílý nebo s šedým nádechem, v mládí kyjovitý, déle válcovitý. Dost často najdeme tyto houby srostlé třeny k sobě.

Dužina je bělavá a pružná. Názory na chuť i vůni se dost liší, někomu tato houba voní, někomu ne. Vůně i chuť je mírná, nevýrazná, někdy moučná a ředkvovitá.

Fotografie od vás houbařů

Chceš se podělit o své fotky hub? Přidej se mezi nás a staň se plnohodnotným členem houbařské komunity.

Kdy roste

Roste od srpna do listopadu, nejhojněji na přelomu září a října.

Kde hledat

Roste velmi hojně, převážně ve skupinkách, ale i jednotlivě. Najdeme je u pařezů, v lesích a zahradách, u cest, na kořenech stromů, v opadu nebo ve zbytcích dřeva, které je už částečně pohlceno zemí.

Využití

Líha nahloučená je houba jedlá, některými houbaři vyhledávaná, jiným zase nevoní ani nechutí. Řadí se k houbám šimedži, které se pěstují v Japonsku. Využít se dá do všech pokrmů a konzervovat se dá všemi způsoby.

Možnost záměny

Líha obrněná, Líha klubčitá

Z lásky k houbaření od roku 2001
© NaHouby.cz | david@eiselt.cz