Atlas hub

Muchomůrka růžovka

Amanita rubescens

Jak vypadá

Klobouk je široký 50-150 mm, zpočátku téměř kulovitý, později kuželovitě vyklenutý a nakonec ploše rozložený. Je masitý, v mládí světle růžový, někdy nažloutlý, později masově růžový až červenohnědý, pokrytý bělavými až okrovými bradavkami, někdy seřazenými v pravidelných kruzích, jindy rozloženými nepravidelně. Bradavky jsou zbytky celkové plachetky. Klobouk někdy bývá na okraji rýhovaný. (Pozor - nápadně rýhovaný je okraj klobouku jedovaté muchomůrky panterové)

Lupeny jsou vysoké 8-12 mm, husté, dosti křehké, nejdříve bílé, později růžové až červeně skvrnité.

Třeň je dlouhý 60-180 mm a tlustý 15-40 mm, válcovitý (u mladých plodnic často velmi tlustý), zakončený kuželovitou hlízou zdobenou několika kruhy bradavek. V jedné třetině třeně pod kloboukem je dobře vyvinutý, bílý, nápadně paprsčitě rýhovaný (plisovaný) prsten. Celý třeň je bílý, na bázi růžově červenavý; stejné zbarvení bývá vidět v místech připojení lupenů.

Dužnina je měkká a dosti křehká, bílá nebo bělavá. Na řezu se její barva mění v masově růžovou až hnědě růžovou. Nejvíce je to patrné na hlízovité bázi třeně, která je téměř vždy "červivá" (její dužnina je perforovaná larvami hmyzu). Chuť i vůně jsou příjemné, chuť za syrova je poněkud zemitá.

Výtrusy jsou velké 8-9 x 5,5-7 um, elipsoidní, hladké, bezbarvé. Výtrusný prach je bílý.

Kdy roste

Od června do října, ale zejména v srpnu a září.

Kde hledat

V jehličnatých i listnatých lesích. Bývá dosti hojná.

Využití

Růžovka, které se lidově říká masák, je velmi dobrá, ba vynikající jedlá houba. K přípravě pokrmů se hodí nejlépe čerstvá. Suší se špatně.

Možnost záměny

Při sběru je nutná značná opatrnost, neboť se dá snadno zaměnit za jedovatou muchomůrku panterovou (Amanita pantherina). Muchomůrka panterová však nemá rýhovaný prsten, má zřetelně hnědý klobouk a ani náznak růžové barvy, která je charkteristická pro růžovku.

Masáku se podobá také muchomůrka šedivka (Amanita spissa), která je rovněž jedlá, ale méně hodnotná. Růžovka neboli masák má několik dalších lidových názvů, jako např. masařka, masovka, růžovák.

Z lásky k houbaření od roku 2001
© NaHouby.cz