Atlas hub

Pečárka ovčí

Agaricus arvensis

Jak vypadá

Pečárka ovčí je lidově známá též jako žampion, žampion ovčí nebo rákosník.

Bílý, dotekem žloutnoucí klobouk je masitý a často s hnědými nebo nažloutlými skvrnami kolem středu nebo s malými šupinami na okraji, které tvoří zbytky vela.. Pokožka je za vlhkého počasí hladká a lepkavá, za sucha praská a loupe se. V průměru má 50–250 mm, nejprve je polokulovitý, později až ploše rozložený.

Úzké lupeny jsou nejprve růžové, které dozráváním výtrusů tmavnou do fialově hnědého zbarvení. Jsou husté a nemají stádium, kdy je barva čistě růžová .

Třeň má tlustý a válcovitý tvar. Je bělavý, vysoký 50–150 mm a ulpívá na něm převislý vločkatý prsten. Otlačením žloutne.

Dužina má bílou barvu, která poraněním žloutne. Je masitá, pevná a ve stáří měkne. Chuˇje nasládlá, vůně u mladých plodnic anýzová.

Chceš se podělit o své fotky hub? Přidej se mezi nás a staň se plnohodnotným členem houbařské komunity.

Kdy roste

Roste od května do listopadu.

Kde hledat

Roste velmi hojně v trávě, parcích,na lesních pasekách a okrajích světlých lesů, v křovinách, ale i ve smrkových monokulturách. 

Využití

Jedlá a velmi lahodná houba, která ale na tebe z půdy může vázat větší množství iontů a kovů. Takže sběr této houby poblíž silnice, i kdyby málo frekventované, nedoporučujeme.

Možnost záměny

Pečárka zápašná

Z lásky k houbaření od roku 2001
© NaHouby.cz | david@eiselt.cz