Atlas hub

Šafránka červenožlutá

Tricholomopsis rutilans

Jak vypadá

Klobouk je široký 40—140 mm, zpočátku polokulovitě vyklenutý a souvisle pokrytý červenými až purpurově hnědými nebo nafialovělými šupinkami. Později je rozložený až plochý s šupinkami oddálenými od sebe a s viditelnou žlutou barvou pokožky. Barva klobouku se tedy za růstu mění.

Lupeny jsou zlatožluté, nízké, pouze 4—10 mm vysoké, středně husté, u třeně zaoblené nebo zoubkem vykrojené, na ostří jsou plstnaté.

Třeň je dlouhý 50—120 mm a tlustý 10—25 mm. V mládí je nepatrně bříškovitě rozšířený, později válcovitý, plný, bledě žlutý, místy purpurově červený, velmi drobně šupinkatý.

Dužnina je tuhá, zlatožlutá, má mírně nakyslou chuť a neutrální mírnou vůni.

Výtrusy jsou velké 5,8—6,7 x 4,3—5,3 um, krátce vejčitě elipsoidní, hladké, bezbarvé. Výtrusný prach je bílý.

Kdy roste

Od srpna do listopadu.

Kde hledat

Roste poměrně hojně jednotlivě nebo v menších trsech od srpna do listopadu (nejvíce v září) na starých pařezech a trouchnivějících kořenech borovic. Je to houba podeštná; po velkých deštích vyroste někdy i na jaře.

Využití

Je to jedlá houba, která je vhodná do houbových míchanic, salátů apod. Někomu ovšem nechutná pro svou dosti zvláštní chut.

Možnost záměny

Nedá se zaměnit za žádnou jinou houbu, snad jen z naprosté nezkušenosti za třepenitku cihlovou (Hypholóma sublateritium), která je také krásně zbarvená a roste v trsech. Je však drobnější a její barva je jiná — žlutá a cihlová, zatímco šafránka má typickou fialově purpurovou, tzv. kardinálskou barvu, podle které se jí lidově někdy říká kardinálka.

Z lásky k houbaření od roku 2001
© NaHouby.cz