Diskuze

Diskutuj o mykologii, houbách, ale i běžných věcech ze života houbaře

Reakce na příspěvek

"Dnešní odpolední procházka po Modřanských lagunách - houbově nic moc, ale jinak prosluněná pohodička plná zajímavostí a bobřího nadělení. "

Máš už svůj účet?
Přihlaš se nebo si ho vytvoř zdarma.

232 příspěvků za posledních 7 dní

vlk

16. 01. 2021 - 18:01

...hezký večer nahoubaři, dnes v lese 6 pod nulou, silnej vítr, celkem dost sněhu, ale nádherně. Bohužel houby jen na dřevě a vysoko, takže skoro všechno jen z ruky. Asi jsem to napoprvé po tom svinstvu s těmi kilometry přehnal, ale nešlo odolat...nejdou mi vložit origoše, tak jsem to musel zmenšit a je to děs běs...

Richard z Beskyd

16. 01. 2021 - 15:33

Zdravím všechny a i mně potěší ti "kluci naši" co tu dáváte, tak také něco přidám, když jsou Beskydy pod sněhem.

Josef

16. 01. 2021 - 15:40

Jako všichni ostatní - moc hezký... těma křemílkama dráždíš hada (Vlka) bosou nohou...

... poslední foto je kouzelné... měj se fajn.

Jiří Kubiena

16. 01. 2021 - 16:12

Věděl jsem, co mně bude v létě čekat, borováci od Richarda a mně asi klepne, protože u mně není o nich ani slyšet, natož je vidět ! Paráda.

vlk

16. 01. 2021 - 17:27

...no jo, kluci, už nejsu nejmladší a může mě klepnout...ale je to nádhera...krásní borováčci, ale přece jen ten závěr, ten mě dostal...dikec...

petras

16. 01. 2021 - 09:54

První pokusy s kompaktem Olympus VH 520 z roku 2014.Z doby,kdy to ještě rostlo.Fotky upravené v jiném programu,moc jsem s tím bojoval. Popis netřeba.

petras

16. 01. 2021 - 09:57

Při práci jsem našel plchy v budce od sýkorek,je to foceno z ruky,hodně zrnité.

Jiří Kubiena

16. 01. 2021 - 10:29

Ty "bláho" Petrasi, dáváš mi s těmi pokusy zabrat !:-) Hřib smrkový, můj největší oblíbenec a navíc kupodivu jediný, který mi ve zdejším ekologický zkoušeném kraji roste. No a o plšíkovi ani nemá cenu diskutovat, nikdy jsem ho naživu neviděl, ač jsem se o to jako "mladý přírodovědec" vehementně snažil. Poslední foto smrkáčů nemá chybu.

Josef

16. 01. 2021 - 10:44

Petras, hodně velká paráda, vydařené pokusy...

.. Jura kecá, mně tvrdil, že jeho nejoblíbenější houba je kačenka česká (s červeným zelím) 😄😂😊

Jiří Kubiena

16. 01. 2021 - 10:53

Kurňajz Jozef tys robil fízla ?:-):-) Tak teda druhá nejoblíbenější !!!:-)

Vlasta

16. 01. 2021 - 11:01

Taková sbírka fotek hřibů, to je pastva pro oči každého houbaře!

Plšík má nádherné oči a dokonce koukám, že tam byli dva. Jednou jsme ho měli na půdě, (musel vyšplhat po zdi 7-8 metrů, což mu asi nedělá problém), baštil tam vlašské ořechy. Ale byl sám, tak se mu asi stýskalo, vydržel asi 14 dní a pak se odstěhoval . Přiznám se, že jsem byla ráda při pomyšlení, že by se rozmnožil :-).

petras

16. 01. 2021 - 11:11

Stará vykousala větší díru a vyvedla 6 mladých.

Jiří Kubiena

16. 01. 2021 - 11:14

Už jsem to tady dával tak se omlouvám, ale jak říká Jozef (jde o moje druhé nejoblíbenější houbičky po kačence České), tak si nemůžu pomoct. Jde o fotky z Havířovska a vybral jsem jenom tak náhodně, protože jako každý "správný fotograf" toho mám nacvakáno neskutečné množství. :-)

Josef

16. 01. 2021 - 11:23

Juro, tohle můžeš opakovat donekonečna, to se nikdy nepřejí...

... a k tomu fízlování - ne že bych byl nějakej práskač, ale hlásit se to musí... 😄😊

Jiří Kubiena

16. 01. 2021 - 11:47

:-):-):-) Jó máš pravdu Jozefe, hlásit se to musí :-) Po shlédnutí Petrasových fotek chápu, proč se z jinak naprosto normálních lidí stávají šílenci, narazit v lese na takovou "bonanzu" praváků, tak to musí zahýbat s každým. Já to mám jednodušší, v širokém okolí je jeden smrk a i ten je ohlodán od těch zubatých potvor. Většinu praváků tudíž nacházím pod břízkama a dubama, podle mykologů jde dokonce o nějaké podruhy. Jelikož mi praváčci rostou na malém území pod pár stromy, tak jde v mém případě většinou o nálezy do deseti kousků, ale stejně při tom většinou řvu jak na lesy. :-)

Kalfa

16. 01. 2021 - 11:47

To je první pokus o kolaps mého krevního řečiště!

Já sice nejsem zavistivej, netýká se to ale hub a mezi nimi samozřejmě smrkáčů a také křemílků. Ale už jsem to rozdýchal a gratuluji, nádherná kolekce, snad se letos také dočkáme!

vlk

16. 01. 2021 - 13:13

...kdybych sem dal svoje první fotky z lesa z roku 2006, tak se budete chechtat ještě letos o vánocích...máš to pěkné, ale ti Plši - Plchové ? jsou super...před hoďkou jsem došel z lesa, tak pokud moje polovička nevymyslí nějakou návštěvu, tak něco dám ještě dnes...aj Jurovi hříbci jsou super...

Vlasta

16. 01. 2021 - 13:35

Jiří, máš taky nádhernou sbírku hřibů, vypadá to, že u vás nejsou slimáci:-). Snad budeme mít příležitost letos nějaké hříbečky zase vyfotit. To je zvláštní, jak takové snímky vždycky dokážou vyvolat v člověku krásné pocity...

Josef

16. 01. 2021 - 14:23

.. u mně krom krásných pocitů i překrásnou závist... ;-) :-)

Vlasta

15. 01. 2021 - 20:16

Máme tu asi 50 cm sněhu a každý den něco přibude. I když to vypadá podle fotek všechno sejné, každý den je jiný a já nevím, které "křoví" vyfotit dřív. A říkám si, že tam pod sněhem čeká podhoubí a má se dobře, protože zem není zmrzlá.:-)

Tři druhy sýkorek -koňadra, uhelníček a modřinky. Modřinky jsou strašně neposedné.

vlk

15. 01. 2021 - 20:26

...zasněžený les je nádherný...a Sýkorky nemají chybu...gratuluji...

Josef

15. 01. 2021 - 20:45

Vlasto, je to nádhera, pod takovou peřinou se houbičky v pohodě připravují - to bude úrodička. Modřinky jsou velké neposedy, ale fešandy. Měj se co nejkrásnější.

vevanek

15. 01. 2021 - 19:10

Krásných fotek je tu plno, tak já si pojedu to svoje, fotky s popiskem. Já mám ráda, když vím, na co koukám. Dnes jsem vybrala podzemky a protože jsem jich ještě moc nenašla, tak doplním nějakou drobotinou. Z podzemek tady nacházím nejčastěji kořenovec načervenalý a jelenku. Houby, které neumím určit sama, dávám k určení do Myk. poradny, to aby jste si nemysleli, že to tak znám.

černoušek, jelenka, kořenovec načervenalý, kořenovec žlutavý, lanýž- Tuber borchii (mikroskopován), oříškovec, rovetka cizopasná, rovetka pýchavkovitá, mísenka oranžová, oranžovka vřetenovýtrusá, poduškovka vyklenutá, Tatrea ďumbierská, žlutěnka citronová, žlutěnka křížochlupá

vlk

15. 01. 2021 - 20:28

...hezké nálezy...

Vlasta

15. 01. 2021 - 20:45

To bych nikdy nevěřila, co je na světě krásných hub! A moc obdivuji určení...Ta rovetka pýchavkovitá roste na houbě?

vevanek

15. 01. 2021 - 20:53

Obě rovetky rostou na starých houbách. Cizopasná na holubince černající a pýchavkovitá na starých ryzcích a holubince černající.

Martin

15. 01. 2021 - 21:33

Krásný a s tím určením i užitečný :)

vlk

15. 01. 2021 - 15:21

...hezké bílé odpoledne nahoubaři...pár postarších houbiček...máme tady taky bílo a stále padá a padá, je to nádhera...pokud se nic nevyvrbí, tak zítra prubnu les...Kyj uťatý, Korálovec, Pařezník, Klanolístka, ???, Pýchavka, Hnojník, ???, Kyj rourkovitý a Lakovka, Bělochoroš, Pstřeň, Kuřátko svraskalé a ???, Ohnivec, Pěnitka ?, ???, Pazderek, ???, Vlčí mléko, Opeňka, Síťkovec načervenalý...ale bez záruky, někde si nemůžu vzpomenout...ode mě se toho moc nenaučíte...

Jiří Kubiena

15. 01. 2021 - 15:37

Parádní záběry vlku a paráda, že už můžeš ven, zrovna včera jsem přemýšlel, že se tě zeptám jak jsi to svinstvo snášel. Kamarád v práci v mých létech deset dnů horečkoval a jenom pomalu se dává do kupy. Někteří to profrčí jenom tak, zřejmě asi každý podle toho, jak mu příroda nadělila. Ráno jsem se snažil zaregistrovat staré rodiče na vakcínu a málem jsem rozmlátil počítač i mobil, přijít mi někdo z toho "super štábu" pod ruku, tak mám asi o malér zaděláno. Zítra si to užij a opatruj se. Jura.

Josef

15. 01. 2021 - 15:38

Pěkná sestavička.... přeju hezkou procházku a opatrně, ať nemusíš být doma se sádrou...

petras

15. 01. 2021 - 17:08

Je to paráda,trochu se pohrabat v minulosti.

Martin

15. 01. 2021 - 18:05

Venku toho ted moc nenafotíme :) Ale ty názvy by se hodily, at se člověk taky něco naučí.

Vlasta

15. 01. 2021 - 20:38

Vlku, prima nálezy, které můžu jen závidět. A zítra si to užij!

petras

15. 01. 2021 - 12:16

Snad ten sníh houbám prospěje a něco naroste.

Josef

15. 01. 2021 - 13:37

... opět parádička.. s fotkou č. 12 uděláš velkou radost Vlkovi... a sníh to je blahodárná peřina pro celou přírodu..

Jiří Kubiena

15. 01. 2021 - 14:01

Všecko naprostá paráda, ale šest, osm a pýchavky naprosto super !!!

vlk

15. 01. 2021 - 15:15

...ježišmarjááááá, křemílci mně málem přivodili infarkt...to je pastva pro oči...nádhera...ostatní samo že taky, ale ti křemílci jsou boží...

Vlasta

15. 01. 2021 - 20:05

To je krása! Obdivuji nálezy a hlavně pro mne nedostižné dokonalé fotky...

Jiří Kubiena

15. 01. 2021 - 11:59

Lidičky a je zazimováno.:-) Dokonce i u nás v Havířově napadlo 15.centimetrů prašanu a senioři začali ve velkém běžkovat:-). Houbičky asi vezmou po nadcházejícím víkendu za své, ale však ono zase něco vyroste. Tak přežijte to mrazivo ve zdraví. Jura.

petras

15. 01. 2021 - 12:26

Máš tam toho dost,já jsem si na Silvestra v obýváku ukopl palec,tak to do lesa ještě nejde.Jinak kolega z Ostravy tvrdí,že ohnivci jsou tam na tom Vašem konci jako plevel.Taky se mi dlouho nedařilo žádného najít.U nás rostou nejčastěji na jívových větvičkách zanořených do hlíny kolem potoků,až sleze sníh a dokud ještě nebude moc trávy.Prvního jsem našel vedle baráku ve starém zboru.

Josef

15. 01. 2021 - 13:50

Zdar Juro, parádní příděl sněhu, parádní fotky, parádní bílé čepice, doufám že jsi měl nějakou hučku na hlavě taky aby tě neofouklo.... :-)

U nás začalo před hodinou taky dost hustě padat... měj se fajn...

Jiří Kubiena

15. 01. 2021 - 13:59

Ahoj Jozefe, hučku jsem měl i s bambulou :-) Já jsem i přes své outdorové aktivity docela velká chciplínka. S houbičkama je na delší dobu konec o víkendu by to u nás mělo jít až k mínus dvaceti, tak bude utrum :-( Opatruj se.

vlk

15. 01. 2021 - 15:12

...parádní zima, sametonožky a ušiska tu zimu bez problémů přežijí...

petras

14. 01. 2021 - 11:17

Pár vzpomínkových.

vlk

14. 01. 2021 - 17:55

...dost dobrá sada...a jedna fotka hezčí, než druhá...paráda...

Josef

14. 01. 2021 - 18:15

Opět moc hezký, slizák na č. 4 je můj oblíbenec... moc dobrá houbička...ostatní je pastva pro oči...

Standa

15. 01. 2021 - 08:37

Neskutečné, ty houby v kapičkách, fakt zírám na profíka, ale je zkrátka vidět, že se tomu věnuješ

Jiří Kubiena

15. 01. 2021 - 16:37

Prosím tě Petrasi, to hezké oranžové na snímku č.1. je to samé, co vypadá v pozdějším věku jako kozí bobky ?? :-)

petras

15. 01. 2021 - 17:09

Jo,je jich asi víc druhů,ale tak končí.

vlk

13. 01. 2021 - 18:26

...hezký večer nahoubaři, kapánek to tady ,,provoním,,...

Jiří Kubiena

13. 01. 2021 - 18:32

Tfuj tajbl a ty s tím ještě vlku děláš pokusy !! :-):-):-)

Martin

13. 01. 2021 - 18:45

Vzhledem k tomu, že nejí ani klouzky.. tak pochybuju, že by jedl tohle :)

Jiří Kubiena

13. 01. 2021 - 18:55

Klouzek je mňamka, ale tihleti ....no ...ulínci ??:-):-) Já myslím, že s tímhle neexperimentuje ani Standa :-)

Josef

13. 01. 2021 - 19:10

Nazdar Vlku, trochu to tu zavání, ale jinak pěkný.

...Standa psal, že mu to moc nejelo, já sem je, mlaďoučký ještě uzavřený, baštil jako řízečky a dobrý...poslední dobou už jsem na ně neměl štěstí, jen na ty ohavně páchnoucí čůra...

Vlasta

13. 01. 2021 - 20:40

...V Krkonoších jsem chodila do jednoho mladšího lesíku a tam jich byly stovky ve všech stádiích. Rostly tam jen hadovky a hřiby. To by sis, Josefe, pošmáknul.:-) Tenkrát mi někdo říkal, že je v Praze vykupuje jedna restaurace a prodává jako delikatesy. Ale jestli to byla pravda, to nevím...

vlk

13. 01. 2021 - 21:46

...nechal jsem tenkrát půlky rozřezaného vajíčka Hadovky smrduté na pařezu a po týdnu se i ty samy ,,rozvinuly,,...na fotkách jen jedna a obě půlky klobouku...

zetve

13. 01. 2021 - 22:09

Pěkné, většinou byly obsypány desítkami much. Asi se polekaly fotografa :-)

Standa

14. 01. 2021 - 08:10

No, právě že Standa experimentoval a zkoušel to usmažit, ale fakt jednou stačilo, žádná mňamka to opravdu nebyla

petras

13. 01. 2021 - 16:04

Vybrat z těch tisícovek fotek jen něco je problém.

Josef

13. 01. 2021 - 17:09

...dobrej výběr....super...

Jiří Kubiena

13. 01. 2021 - 18:16

Ahoj Petrasi, někdy se prosím tě trochu rozepiš o svém focení, protože hloubka ostrosti a světlo na tvých fotkách nemá obdoby. Fotíš do nějakých publikací ? Byla by škoda, aby ti tvé fotky ležely jen tak v archívu. Měj se. Jura.

vlk

13. 01. 2021 - 18:29

...parádní fotky a nálezy...ostatně jako vždy...

petras

14. 01. 2021 - 11:14

Myslím,že třeba na OHOUBÁCH je hodně lepších fotografů,ze začátku jsem dostal pár rad a zbytek je systém pokus-omyl..Na prvním fotoaparátu jsem nemohl pracovat se zaostřováním a hloubkou ostrosti.Koupil jsem OLYMPUS PEN E-PL5 a pak kroužky na makro.Zpočátku jsem dělal několik fotek s různou clonou a upravoval WB,zdálo se mi,že automat to nedělá dobře.Poslední asi 3 roky fotím jen na automat (WB),někdy je problém s modrou oblohou a zelenou klenbou.Moc se s tím v lese a pak i doma nepářu,není čas.Úpravy začnu ořezem,skoro vždy uberu světlé plochy a vyjasním stíny.V jednom programu zmenším,přidám kontrast případně upravím barvy,doostřím(kdysi jsem to s doostřením přeháněl,až se objevily bílé okraje).Nakonec zmenším na těch 300,ani nevím čeho,aby se to vešlo na web.Ostatním úpravám nerozumím,používám jen to nejnutnější.Při focení používám stativ a alobal na podsvícení,nedávno jsem si koupil dvě LED baterečky.U makra je důležité,aby byl fotoaparát kolmo na rovinu hub,pokud to jde,pak se dá pracovat s hloubkou ostrostiArchiv-co to je?Zatím jsem nic nevymyslel,fotky jsou uloženy ve složkách jen podle data,takže nevím co v nich je a pak něco najít je problém.Až na jednu kyjanku do časopisu jsem nikam fotky nedával,pár je na Nahuby.sk,tady a na ohoubách.Jen jsem si nechal udělat pár kalendářů pro svoji potřebu.Názvy moc nedoplňuji,většinou houbu znám,ale název musím někdy pracně hledat.Fotím krásu přírody,co všechno dokáže vyrůst.Málokdy si staré fotky prohlížím,jen když něco hledám,a pak se kolikrát divím,co všechno jsem fotil.Za loňský rok toho moc nebylo,počasí tady houbám nepřeje.

Jiří Kubiena

15. 01. 2021 - 10:00

Petrasi díky za obsáhlý koment ke tvému focení. Tak ať to to fotí i nadále stejně dobře.

Yohaness

12. 01. 2021 - 21:58

Takový zimní výběr aneb co lze momentálně nalézt...

Richard z Beskyd

12. 01. 2021 - 22:14

Hmm, tak to jo👍👏

Josef

12. 01. 2021 - 22:20

...je to sice nádherné, ale najít asi jak kde...

Jan Schneider

12. 01. 2021 - 22:29

Všechno je z Prahy a vše roste právě teď...

vlk

12. 01. 2021 - 22:30

...vymazlené fotky Honzo...parádička...Palečku jsem našel zatím jedinkrát a to s osadníkem u něho v lužním lese...

petras

12. 01. 2021 - 23:16

Paráda.Honza mívá většinou špeky.Většina rostla i u nás,letos nic.

Standa

13. 01. 2021 - 09:31

Ahoj, pěkné , moc pěkné, pořád se mám co učit

13. 01. 2021 - 09:32

Honzo, moc pěkné

vevanek

13. 01. 2021 - 12:10

Fajn přehled. Z něho jsem nenašla jen zvoneček pohárkovitý. Pražáci se prostě mají. Málokdy tam mrzne a napadá plno sněhu, tak si mohou chodit po houbách i teď. To my si musíme počkat, až to všechno rozmrzne.

Martin

13. 01. 2021 - 12:28

A tu kalichovku (obr.6) ano? Já toho nenašel více a u některých mám určitý tušení, že ani nenajdu :)

vevanek

13. 01. 2021 - 12:59

Aha, tu kalichovku taky ne. Škoda, že nenapsal názvy, je to kalichovka půvabná? Z těch co jsem našla, mi nejdéle trvalo najít bolcovitku mozkovitou.

Jiří Kubiena

13. 01. 2021 - 15:44

Přej a bude ti přáno, je to paráda, třeba o něco takového zavadím časem i u nás. :-)

Josef

13. 01. 2021 - 17:07

Honzo, Praha je hodně široký pojem, zvláště pro starší unavené nohy a tělo, můžeš to ,prosím, trochu upřesnit ? Díky.

vevanek

13. 01. 2021 - 17:24

Josefe, vždyť se u vás dostaneš do přírody s MHD, stačí si jen najít cíl. To já, ve svých 70 letech ,musím sednout do auta a do lesa dojet nebo šlapat pěkně pěšky někam poblíž. Málokdo má les za barákem.

Josef

13. 01. 2021 - 17:47

Vevanko, já pokud to není opravdu nutné, MHD nepoužívám a žádné ,,přibližovadlo" nevlastním. Nejraději se potuluju přírodou ,,po svejch"... proto ten dotaz na přiblížení lokality...měj se fajn.

Martin

13. 01. 2021 - 18:47

Lokalitu na vzácné houby nikdo neřekne :) a ty ostatní se dají najít v Praze skoro kdekoli. Relativně blízko centra města nacházím v parku cestou do práce hodně různých hub. I když pravda ne touhle dobou.

Yohaness

13. 01. 2021 - 20:36

Dal jsem jména k fotkám, ale tady to asi není vidět... Ok, tak tady je seznam i s přesnějšími lokalitami ( pro Josefa).

Boltcovitka mozkovitá – Praha: Satalice

Čihovitka masová – Praha: Satalice

Hlíva hnízdovitá – Praha: Hostivař

Hlíva ústřičná – Praha: Košíře

Hlívečník připjatý Čihovitka masová – Praha: Satalice

Kalichovka půvabná – Praha: Chuchle

Klanolístka obecná – Praha: Prokopské údolí

Kornice otrubičnatá – Praha: Radotín

Kržatka zimní – Praha: Satalice

Ohnivec rakouský – Praha: Chuchle

Palečka zimní – Praha: Zlíchov

Pařezník jemný – Praha: Prokopské údolí

Pařezník obecný – Praha: Chuchle

Pařezník pozdní – Praha: Obora Hvězda

Penízovka sametonohá – Praha: Petřín

Pevník nachový – Praha: Petřín

Urnička pohárová – Praha: Chuchle

Žilnatka oranžová – Praha: Modřany

Josef

13. 01. 2021 - 20:46

Díky moc, paráda...

vlk

12. 01. 2021 - 20:38

...hezký večer nahoubaři...také přispěji troškou archívu do mykomlýna...Voskovka, městské sametonožky, Černorosol, Měkkouš, Pařezník, snad Křehutka, Lakovky, Třepenitky, Síťkovec, sametonožka, Rosolovka, Boltcovitka, Hvězdovka, něco zelenýho, ???, Hlíva plícní, Helmovky, Štítovka, Třepenitky a Ohnivec...ale bez záruky...

Josef

12. 01. 2021 - 20:40

... teda lidičky, vy mi dáváte, nevím kam koukat dřív, Vlku paráda....

Vlasta

12. 01. 2021 - 21:23

...krásné fotky i s určením, paráda...ohniváčka bych taky jednou ráda viděla "naživo"...

Richard z Beskyd

12. 01. 2021 - 22:16

Hezký přehled 👌👏

Olda

13. 01. 2021 - 09:30

Honzo, moc povedené

Standa

13. 01. 2021 - 09:34

Jeden by nevěřil, co všechno roste v lednu...

Jiří Kubiena

13. 01. 2021 - 15:46

Paráda vlku, akorát ty ohnivce nemůžu rozdýchat, já si snad sem nějaké přesadím. Jozefe u vás v Praze je jich prý plno !! :-)

Josef

13. 01. 2021 - 17:13

Juro, ještě jsem ho nepotkal ,asi nosí stejný oblečení jako ty na tom cvičení :-)

vevanek

13. 01. 2021 - 20:59

To zelené je zelenatka obecná.

Vlasta

12. 01. 2021 - 20:20

Abyste si nemysleli, že tady broučci nežerou, stále se musí porážet (většinou tam, kde rostou houby nejvíc), ale nedá se nic dělat, zase se vysazují nové lesní úseky. Letos začaly růst hřiby v několika mladých smrčinách a to mě naplňuje důvěrou v příští časy.

Na letním snímku si užívám loňskou borůvkovou úrodu - zimní tamtéž, taky tam všechno vyporáželi.

Fotit ptáčky, byť jen amatérsky, není žádná sranda.

Josef

12. 01. 2021 - 20:32

... taky hezká voda, jenom trochu víc vychlazená... moc hezké, když vidím tu první fotku, tak jsem dostal chuť na borůvkové knedlíky s tvarohem, hodně másla, klidně i zakysanou smetanu a hodně cukru. Když to vydržím já, tak cukrovka musí taky....

vlk

12. 01. 2021 - 20:33

...v lese je božsky...a sejkorky nemají chybu...i ten Strakapoud...

Josef

12. 01. 2021 - 20:38

... jejda, ještě přiletěl strakapoud, na balkon mi letá jeden už několik let, naučil se na sojový suk a dostal i jméno - Fanda. Přes léto přilétá i s maminou a mladým.

Vlasta

12. 01. 2021 - 20:43

Sem jich lítá několik, taky jeden malinkej a nemá na sobě vůbec nic červeného.

Kalfa

13. 01. 2021 - 09:45

Nevím, nakolik píšu k věci, ale všiml jsem si, že výrazně vyšší produkce hub je na přesázeném lese, konkretně můj nejoblíbenější a nejvýnosnější claim je v mladém smrkovém lese, ovšem tam, kde jsou ještě k poznání prastaré pařezy. DTTD mez osikami, kde jsou původní smrkové pařezy. Je zřejmé, že mykorhiza snadněji přeskočí kontaktní vzdálenost. Uvidíme však, jak to bude vypadat na vysázeném listnáči po původních smrcích. V každém případě dobrá zpráva Vlasto, máme naději !

Vlasta

13. 01. 2021 - 10:25

Pepo, borůvkové knedlíky jsou na cukrovku určitě nejlepší lék. Cukr se vyruší těmi zdravými borůvkami. :-)

Vlasta

13. 01. 2021 - 10:32

Kalfo, tady rostla na podzim neuvěřitelná spousta hřibů, hodně jich zůstalo v lese, tak doufám, že to bude mít vliv do příštích let?? I když - kdoví, houby a počasí se nedají předpovídat...

Jiří Kubiena

13. 01. 2021 - 15:47

Paráda Vlasti, skoro jsem utřel slzu. Vzpomněl jsem si na mladá léta na chalupě u rodičů, jak jsem pozoroval ptactvo na krmítku a ani nedýchal.

vevanek

12. 01. 2021 - 18:56

Dnes jsem vybrala houby, které patří mezi břichatkovité, u nichž se výtrusy tvoří uvnitř plodnice a ven se dostávají po uzrání rozpadem obalu plodnice nebo otvorem na jejím povrchu. Dodnes ale nemám fotku, pro někoho hojného, vatovce. Vždy jsem ho zatím našla už ve fázi rozpadu.

Houby jsou zase seřazeny abecedně.

číšenka hrnečková, číšenka rýhovaná, hadovka smrdutá, hnízdovka nacpaná, hvězdovka brvitá, červenavá, dlouhokrká, límečková, smrková, trojitá, květnatec Archerův, palečka zimní, pestřec, pohárovka obecná, prášivka, psivka obecná, pýchavka dlabaná, hruškovitá, ježatá, obecná, palicovitá, stlačená, rozpuklec hruškovitý

Josef

12. 01. 2021 - 20:15

... a to všechno roste v lese ? ...není to z pohádky ? V každém případě je to krásné a poučné....

vlk

12. 01. 2021 - 20:25

...Květnatec a Psivka se mně zatím úspěšně vyhýbají...nádhera...

Standa

13. 01. 2021 - 09:39

Vevanku, zajímavý výběr méně známých houbiček, hadovku jsem kdysi zkoušel obalit a usmažit, ale jednou stačilo.

vevanek

13. 01. 2021 - 12:19

No, mě právě napadlo dávat sem přes zimu různé skupiny hub, na které v lese také narazíte a příště už budete vědět, co to je.

Jiří Kubiena

13. 01. 2021 - 15:38

Páni to je paráda a navíc když se někdo vyzná v těch odrůdách, nebo třídách, či jak se to vlastně dělí. U mně na Karvinsku ve větším množství pouze květnatec (jeden les jím doslova kvete), všudypřítomná pýchavka, hadovka a na jednom místě pestřec. Je super, jak se tady člověk poučí od zkušených.

Josef

12. 01. 2021 - 18:41

Dneska zima a ledovej vítr, prostě počasí že by psa nevyhnal, natož mně....

...takže ještě pár drobností z hezké soboty a nějaké ,,vodní fotky" pro Vlastu....

...mějte se fajnově...

Vlasta

12. 01. 2021 - 19:52

Děkuju, Josefe, nojo, vodní mám nejradši, to tu nemám, musela bych k Jablonecké přehradě. A když je vodní se šípky, tak z toho jsem úplně vedle...:-)

Tady dnes drobně padalo, vítr žádný, docela pěkná procházka, ale nefotila jsem, dám něco ze včerejška.

Josef

12. 01. 2021 - 20:19

Nemáš zač, příště vyšťourám něco z Modřansko-komořanských lagun. Měj se fajn.

vlk

12. 01. 2021 - 20:23

...nádherná příroda...

Jiří Kubiena

13. 01. 2021 - 15:50

Jozefe ten tvůj mobil fotí líp než můj "kanón" a jestli ti je zima, tak si najdi brigádu na teplárně, já jsem se dneska na šichtě zahřál, že bych mohl rozdávat. :-)

Lajna

12. 01. 2021 - 07:40

Víkendový pozdrav z Brna Komína

Standa

12. 01. 2021 - 08:25

Moc pěkné sametonožky, já je nakládám do alkoholu a užívá se cca 30 kapek kdo má něco se slinivkou...

Josef

12. 01. 2021 - 09:52

Praha zdraví Brno, máte tam pěkný parádnice....

...co dělá čirůvka na zastávce ?

Richard z Beskyd

12. 01. 2021 - 09:52

Stando a co více pomáhá,alkohol nebo sametonožky? 😀.

Standa

12. 01. 2021 - 10:37

Tož Richarde, myslím, že ta ďábelská kombinace, musíš odzkoušet na sobě.

Jiří Kubiena

12. 01. 2021 - 14:22

Tak to je paráda, takhle poschoďovou penízovku jsem na stromě ještě neviděl. U mně na vrbách a většinou na pařezech.

Kalfa

12. 01. 2021 - 15:10

To bude ta nová sametonožka ústřičná.

vlk

12. 01. 2021 - 15:47

...gratuluji, krásné trsy sametonožek...

Standa

13. 01. 2021 - 09:42

Krásné poschodí, jen tak dále

petras

11. 01. 2021 - 23:31

Asi bych to neměl přehánět,kdysi tady byl zvyk jen 6 fotek .Našel jsem pár fotek z roku 2016

Josef

11. 01. 2021 - 23:34

Čím víc, tím líp, obzvlášť když je to taková paráda.....

petras

11. 01. 2021 - 23:42

Tolik krásných hub rostlo,že člověk nevěděl,co dřív fotit.

Josef

11. 01. 2021 - 23:50

Spoustu z toho vůbec neznám, takže mám o zábavu postaráno s vyhledáváním a určováním, ale o zábavu velice příjemnou.

Kalfa

12. 01. 2021 - 07:08

Nádhera, jak z fotobanky! Jinak mě vždycky otráví, že to někdo umí líp jak já, ale zde jen tiše smekám a závidím.

Standa

12. 01. 2021 - 08:23

Petrasi, to nejsou fotky, ale umělecká díla, já bývalý entomolog oceňuji i toho perleťovce stříbropáska a ta housenka je nějaký štětconoš.

vlk

12. 01. 2021 - 15:50

...nádherných fotek není nikdy dost a určo nejsem sám, kdo se rád kochá tou mykokrásou...

petras

12. 01. 2021 - 16:56

Tak trochu té havěti.

petras

12. 01. 2021 - 16:58

zbytek

Jiří Kubiena

12. 01. 2021 - 17:31

Tak ta "havěť" naprostá paráda, nosorožíka jsem v životě neviděl, poznávám tesaříka pilunu, taky se mi vyskytuje v rajónu.

Josef

12. 01. 2021 - 19:34

Krásná havěť, ale nechtěl bych jí mít pohromadě doma...

...tuhle potvoru vyfotil syn někde v Kralupech na dvoře fabriky...

Standa

13. 01. 2021 - 09:46

Petrasi, ty fotky "havěti" se ti podařily, já oceňuji především toho batolce červeného, protože vím, jak je plachý, broučci počkají, motýli nikoliv.

Jiří Kubiena

13. 01. 2021 - 15:43

Jozefe tak Roháče jsem taky nikdy neviděl, ale jako mladý entomolog jsem o tom vždycky snil. No ale asi si dovedeš představit, jak to tady kdysi na Karvinsku vypadalo. Možná tak mandelinka bramborový a kůrovec. :-)

Véna

11. 01. 2021 - 21:46

Zdravím všechny v novém roce. Dlouho jsem nic nedal.

Josef

11. 01. 2021 - 22:14

Zdar Véno, hezká skupinka...

vlk

11. 01. 2021 - 20:43

...hezký večer nahoubaři...také dám pár obrázků z lesa z archívu...do lesa se dostanu až v sobotu, ale to bude snad jen nějaká dřevomilka...všichni to máte super...

Josef

11. 01. 2021 - 21:31

...móóóc, moc hezký archívek a samozřejmě nesmí chybět ,,Křemílci" :-) ...

Vlasta

11. 01. 2021 - 22:48

Počítám měsíce, kdy zas porostou...jsou to nádherné momenty...já si přesně pamatuju, kde jsem našla hříbka před deseti léty, i když mi dá práci vzpomenout si, co jsme měli dnes k snídani... Určitě víš, kde jsi je přesně takhle krásně vyfotil...

petras

11. 01. 2021 - 16:06

Zdravím všechny,hlavně jsem rád,že se to tu konečně po dlouhé době dalo dohromady a že jsou tu lidi,kteří mají radost z fotek a přírody.Loni jsem toho moc nenafotil,skoro nebylo co,jsou to ještě fotky z výběru na kalendář roku 2020.Jinak vše je foceno jen malým fotoaparátem Olympus PEN E-PL5,některé s kroužky,vše základním objektivem.Úprava není ideální,je tam hodně chyb,snažil jsem se o výrazné a ostré fotky,někdy je to až moc.

Jiří Kubiena

11. 01. 2021 - 16:16

Zeptám po našemu (po Ostravsku) kaj na to Petras chodíš ?:-) Vsadím se, že to fialové na fotu č.3. je z umělé hmoty !!:-) Ale ta kombinácia ohnivca a devětsila nemá chybu :-).

petras

11. 01. 2021 - 16:50

Tož kaj,kolem Jeseníku a Mikulovic.Jinak jsu z Krnova,bydlím v Širokém Brodě.Fotím sedmý rok,ale je to rok od roku horší,dostali jsme se do srážkového stínu.Na focení nemám moc času,jako správný prduch,hodně fotím při práci v lese.Nohy bolí,jestli klečím nebo ležím,tak honem cvak a dál.Ten plast je vzácná kyjanka Zollingerova,roste mi jich v parku v Jeseníku hodně,tato je první z června.Škoda,že sem už nedává fotky Pavla z Ostravy,možná se na jaře přidá.

Josef

11. 01. 2021 - 16:53

Petře, téměř nikdo a nic není dokonalé, hlavně že to potěší... za mě - radost pohledět... měj se fajn...

Jiří Kubiena

11. 01. 2021 - 17:10

Mikulovice tak to je kousek od Zlatých hor a Příčného vrchu protkaného desítkami kilometrů starých štol a to je zase něco pro mně (vlezu do každé ďury) jako správný jeskyňář a montanista. V Salisově má chalupu můj šéf.....prostě chci říct, nádherný kraj i když v poslední době mu dal pořádně zabrat ten hnusný podkorný brouk. Ale zase se líp hledají vstupy do štol :-)

vlk

11. 01. 2021 - 19:05

...moc hezké---Kyjanku tiše závidím...

Kalfa

11. 01. 2021 - 19:21

Jo, to fyzické přiblížení se k modelu mi taky dává zabrat. Sice to jakš takš jde, pokud je sucho, kupodivu dolů to jde vždy líp a rychleji a není v tom jen gravitace, to nadšení zmáhá i leckteré neduhy. Na cestu zpátky nahoru bych přivítal nějaký antigravitační patent, třeba z DARPA, či nějaké kosmické firmu nebo aspoň cca tři až pět vzpěračů /aby se nepředřeli/. Ale protože fotím mobilem - foťák bych ihned někde zapomněl- napadla mě selfie tyč, nemáte s ní někdo zkušenost, šlo by to vůbec ?

petras

11. 01. 2021 - 15:29

Než stačilo něco ze zimních hub vyrůst,všechno zamrzlo a napadal sníh.Tak ještě pár fotek z předloňska.

petras

11. 01. 2021 - 15:32

ještě pár

Jiří Kubiena

11. 01. 2021 - 15:35

Petras ty fotky prostě nemají chybu, u té druhé už stačí jenom příloha, dobře podlít a nemá to chybu !! :-) Ale fotky máš fakt super.

Standa

11. 01. 2021 - 15:36

No Petrasi, nádherné fotky, čím to fotíš? To nebude asi mobil, co? To jsou fota do kalendáře, kačenky do trouby (dámy prominou).

Jiří Kubiena

11. 01. 2021 - 15:44

Jde vidět, že fotíš nějakým pořádným "dělem":-), my amatéři fotíme kapesním Power - shotem, ale ptáčky mi to přitáhne i na sto metrů. Ale máš to fakt parádní.

Josef

11. 01. 2021 - 15:45

opět velká paráda, dalšího komentáře netřeba...

Josef

11. 01. 2021 - 15:48

Juro, ten je hubenej, ten by potřeboval nádivku a hodně podlejvat:-)....

Jiří Kubiena

11. 01. 2021 - 15:53

:-):-) Jó Jozefe, to je potvora volavka popelavá, to by jsme si moc nepošmákli :-) Kousek od nás, hned u dolu Darkov je jejich největší Evropská kolonie, na několika málo stromech cca 350.párů. Ale je to kničemu, jíst se to nedá, ani na houbách. :-)

Vlasta

11. 01. 2021 - 22:38

Petrasi, nad tvými fotkami můžu jen nadšeně vzdychat...

Standa

13. 01. 2021 - 09:56

No, nemá co bych dodal, profi snímky, mne zaujala nejvíc ta fotka šišky s houbičkami, ta je výstavní do soutěže roku

Standa

11. 01. 2021 - 08:44

Tak jsem ještě našel, nebojte se, už poslední, jinak ta pánev je krkovička na hlívě, vím, že jsem to načasoval nevhodně, lépe před obědem, jinak si nejsem jistý č. 3-4, dedukuji, že by to mohla být hlíva hnízdovitá - na předešlých fotkách

Standa

11. 01. 2021 - 08:45

Jo, na 1 jeden ušiskový albín

Josef

11. 01. 2021 - 10:44

Hezky.... krásný ušiska a ohnivec... parádní úlovek...albína vidím poprvé...

Standa

11. 01. 2021 - 10:58

Josefe, ten albín mne taky překvapil, světlejší jsem viděl vícekrát, ale takového jako z vápna vytaženého ještě ne. A ohnivce jsem fotil poprve, i díky vám i v zimě čumím na klacky a na různé oschlé stromy apod. A co ta žlutá hlíva??

Richard z Beskyd

11. 01. 2021 - 12:15

Ten albín je super. 👌👏👏

vevanek

11. 01. 2021 - 12:55

Ta žlutá hlíva je opravdu hlíva hnízdovitá.

Standa

11. 01. 2021 - 13:20

Vevanku, díky za určení, dnes s tím ještě zajedu za Hlůzou, je mi divné, že nesmrdí po sirovodíku a že chutná příjemně...., bohužel jsem ji urval, nevědom si toho, že je snad v červené knize, jak jsem se dočetl. Tak ji aspoň zkonzumuji, tu vzácnost.

Standa

11. 01. 2021 - 14:42

Jo, tak jsem z legrace prsknul albína a teď jsem gůgloval a fakt ho tak nazývají, údajně se vyskytuje opravdu vzácně - odrůda mléčná, varianta lactea, zase jsem chytřejší (než na to zapomenu...)

Jiří Kubiena

11. 01. 2021 - 15:01

Ta hlíva, uši i ohnivci - parádní nálezy, ohnivce jsem viděl jednou v životě.

Josef

11. 01. 2021 - 15:09

...vzácnost to je veliká, když jsem o něm slyšel poprvé, tak jsem čučel po bezinkách a nic, potom jsem se dozvěděl, že u nás bylo viděno někde u vás na Hané, mám takový dojem, že na přerovsku...

Standa

11. 01. 2021 - 15:18

A to jsem našel v největším bordelu (s odpuštěním) , v lesíku, ale on prý takto roste (ten ohnivec), ale asi jsou letos dobré podmínky, nebo opět platí, že čím hloupější houbař, tím lepší nálezy...

Standa

11. 01. 2021 - 08:38

Ahoj všem, tak posílám pár fotek z víkendového brouzdání po lese, než nám přijdou pořádné mrazy .

Josef

11. 01. 2021 - 12:27

Stando, budeš hodně blízko pravdě, hlíva hnízdovitá roste hlavně na buku, popřípadě i na bříze - jestli ti to pomůže.

...jo a to se ti to brouzdá bez sněhu... :-) ...měj se fajn...

Standa

11. 01. 2021 - 15:22

Josefe, brouzdá se mi celkem fajn, já navíc na stará kolena brouzdám a už i plavu v rybnících, blbnu se zimním plaváním, abych byl otužilejší při zimním houbaření.

Můžete se připojit, vřele doporučuji.

Jiří Kubiena

11. 01. 2021 - 16:12

To "otužování se" to je jako lézt do vody pod 30°C. ??? Tak Jozef snad, já teda určitě ne. :-):-) Až jestli Jozef přeplave v lednu Vltavu !!:-)

Josef

11. 01. 2021 - 17:07

Juro, ty si se zbláznil, ani v létě tam nevlezu, to by mě Němci vylovili u Hamburku.

Jiří Kubiena

11. 01. 2021 - 17:13

Tak to jsi mně Jozef fakt zklamal, já už jsem hledal staré plavky :-( Jó, to tenkrát, když napadlo pár čísel sněhu a Jura dělal generála u aktivních záloh, to byly panečku časy........!

Josef

11. 01. 2021 - 17:36

....a jak jste pod tou peřinou hledali houby a kde máš ty plavky...

Jiří Kubiena

11. 01. 2021 - 17:43

Jozef, my jsme nehledali hřiby, my jsme stáli na stráži míru, socialismu a kapitalismu, aby ses ty mohl v klidu špacírovat Modřanskou roklí a ládovat se nadívanou kačenou !! (všimni si vedle mně režiséra majora Václava Marhoula), robil mi jednou velitela :-)

Josef

11. 01. 2021 - 18:45

Juro, který rok jsou ty haldy sněhu, teda jestli ti to pan Alzheimer dovolí....

Stando promiň, že jsme se ti takhle navezli do příspěvku, máš množství nám to kdykoliv oplatit :-)...

Jiří Kubiena

11. 01. 2021 - 19:02

Zdar Jozefe, zkus trochu zavzpomínat............ale nebudu tě napínat, je to dávný pravěk, rok 2006, v Beskydách bylo až dva a půl metru sněhu a i v Havířově se sníh držel až do května. Pamatuji si jak jak jsem na cvičení prošlapával stopu a sníh jsem měl přesně po prsa a to jsem už byl docela velký kluk. :-) Ale nejlíp bylo stejně u ohníčku a u pivka. :-)

Kalfa

11. 01. 2021 - 19:34

Fuj! To já bych moh´válčit leda v termálních lázních.

Josef

11. 01. 2021 - 19:45

Jó, to já už si nepamatuju, to je nějakejch dobrejch.... no a už zase ten Němec...jak jen se jmenuje...

Kalfo máš pravdu, ale já by bych radši neválčil nikde...

Standa

12. 01. 2021 - 08:36

Kluci, krásně a hlavně plynule jste přešli ze zimního plavání do vzpomínek na vojnu a na časy, kdy ještě padal dokonce sníh. Já vzpomínám na doby, kdy jsem na hory jezdil s karimatkou doma ušitou s polystyrénem, vy si tam už chrupkáte jako v peřinách, ale jinak pěkný !

Richard z Beskyd

10. 01. 2021 - 23:37

Zdravím všechny. U nás bylo krásně slunečno, tak jsem mrknul za humna a něco fotnul i pařezník se přichomýtnul. Mějte se 😃

Josef

11. 01. 2021 - 10:33

Moc hezky si fotnul Richarde.

Richard z Beskyd

11. 01. 2021 - 12:22

Díky Josefe, jak hřeje slunce, tak to jde ☺️

Josef

11. 01. 2021 - 12:30

...u nás je dneska opět krásně po včerejším fujtajblu...jak asi u Jury, asi to nemáte od sebe daleko...

Jiří Kubiena

11. 01. 2021 - 14:59

Jó, jó, dneska je opravdu azúro jako včera, ale něco se žene, cítím to v kostech. (a teplo to nebude) :-)

Vlasta

10. 01. 2021 - 20:16

Sluníčka jsem se nedočkala, nahoře mlha, takže žádné delší pohledy a tohle jsou fotky lesů, kam chodím na houby. Sníh všechno kolem sjednotil v jednu nádheru.

Josef

10. 01. 2021 - 20:28

Vlasto, to je nádhera, smrky ty ti závidím. Tady jich moc nebylo, ale sežral je skoro všechny kůrovec. Měj se fajn.

Vlasta

10. 01. 2021 - 20:36

U nás taky žere, ale dorůstají nové...

vlk

10. 01. 2021 - 20:57

...moc hezké...tady ve vojenskym skoro všechny smrky pokáceny...

Standa

11. 01. 2021 - 08:49

Vlasto, moc pěkné, závidím ty smrky a tu zimu, k nám na Hanou ještě nedorazila.

Vlasta

11. 01. 2021 - 13:34

Tady v okolí je zase nouze o břízy a když se nějaká objeví, hned ji lesáci vyříznou. Spousta hub ve smrkovém neroste a co mě udivuje, vymizel úplně smrkový křemeňáček, jedna z podle mne nejkrásnějších hub.

Josef

11. 01. 2021 - 14:29

Máš pravdu, to je krasavec, nacházel jsem je hodně v Českém lese kolem České Kubice a Spálence, ale delší dobu tam nejezdím, tak nevím jak to tam s nima je.

Jiří Kubiena

11. 01. 2021 - 14:58

Páni to je nádhera i bez toho sluníčka. Tak takové lesy tady opravdu nemám :-(

Martin

10. 01. 2021 - 18:48

U nás je les pod sněhem, takže k focení zbývá obvyklá houba tohoto období - Brvenka Hahnova.

vlk

10. 01. 2021 - 20:01

...parádně ,,zvěčnělá,, dřevomilka...

Vlasta

10. 01. 2021 - 20:29

To je náušnice, ne? A krásná!

Richard z Beskyd

10. 01. 2021 - 23:23

Povedený záběr s tím temným pozadím👍

Josef

10. 01. 2021 - 17:12

Ahoj lidičky, Vlk nám tady poslední dobou dráždí chuťové buňky sirovinkama a škvarečkama z masáků.

Tak pro dnešek vám nabídnu jednu moji z nejoblíbenějších hub - kačenku českou...

10. 01. 2021 - 17:24

Jozef já tě....................přerazím ! Chceš mě zabít ?? Vytasit tady houbu všech hub to je na přes..........!:-):-) Kurňa !!!!!!!!!!!!

Josef

10. 01. 2021 - 17:56

...tos byl ty Juro ? ... taky je baštíš ?... no asi jo, ty chladič nemají... :-)

10. 01. 2021 - 18:09

Husa na kačenkách?

Jiří Kubiena

10. 01. 2021 - 18:24

:-):-) To víš že jsem to byl já, je to moje nejoblíbenější houba, akorát že to zelíčko mám raději červené (jedovaté) :-) Ale tohle tady fakt nedělej, slabší povahy by to nemusely zvládnout :-)

vlk

10. 01. 2021 - 19:42

...jejda, ještě že zrovna baštím domácí uzené, jinak bych asi poslintal klávesnici...

Richard z Beskyd

10. 01. 2021 - 23:24

A kde na ně chodíš, že bych se přidal 😋

Josef

11. 01. 2021 - 10:37

Většinou do Kauflandu, rostou tam ty Vodňanský...

Jiří Kubiena

10. 01. 2021 - 13:09

Tak jsem se nechal inspirovat Jozefem a vyrazil jsem na chvíli ven (když už je to totální azúro). Ale zatímco on se chodí procházet, tak já se chodím prodírat.:-) Na druhou stranu je to tuhle zimu poprvé, co jsem se domů nevrátil jako čuně. Nevíte někdo, co za hnědou jedovatinu jsem to našel ? Vyrojilo se ta na spoustě míst i v kombinaci s pařezníkem. \hřib smrkový to není, to vím jistě. Mějte se. Jura.

vevanek

10. 01. 2021 - 13:22

Koukni se na helmovku pařezovou.

Jiří Kubiena

10. 01. 2021 - 13:28

Díky Vevanek, sedí to naprosto přesně, niva řeky.........zase jsem o něco chytřejší:-) Díky a měj se.

vlk

10. 01. 2021 - 14:46

...I ty Klanolístky jsou super...parádní úrodička...jo a k těm Holubinkám, zelené jsou jen dvě, obě prý výborné a to na první fotce je trávozelená a na druhé nazelenalá...

10. 01. 2021 - 14:52

Ahoj vlku, tak buď se ti v létě ozvu, nebo si o mně přečteš na vývěsce pohřební služby, protože jeden les se tady v létě zelenou holubinkou doslova zelená :-).

Josef

10. 01. 2021 - 15:26

Nazdar Juro, to je zase parádička. Helmovka je nádherná, v takovém množství jsem ji nikdy neviděl.

... jo a to azúro jsem ráno zabalil a poslal expres do Havířova, tady je dneska zima a tma celej den.... měj se a pokračuj v těch parádičkách.

Jiří Kubiena

10. 01. 2021 - 15:39

Buď zdráv Jozefe, však víš, že s tím azúrem to máme na střídačku, dnes se to potvrdilo. Díval jsem se na předpověď, na příští víkend pro nás hlásí -15°C, tak s houbičkami bude asi na delší čas konec. Chtělo by to na hory, ale to přenecháme mladším vlkům :-) (dnešek u nás na Lysé hoře, fotografie ČHMU). Opatruj se.

Richard z Beskyd

10. 01. 2021 - 17:56

Supr. Helmovky v lednu se mi ještě nepodařilo objevit, většinou na podzim,nebo jaře.

Martin

10. 01. 2021 - 18:03

Rostou na pařezích listnáčů podobně jako sametonožky. Ale ne tak často. U nás mám jednu lokalitu, kde jich je strašně. A nikde jinde ani jedna.

Kalfa

10. 01. 2021 - 18:17

Jiří to taková krása, zvlášť když se na to dívám v počítači u kamen !

Jiří Kubiena

10. 01. 2021 - 18:35

Zdravím vespolek, nejraději bych seděl u kamen od Kalfy a pojídal Jozefovu kačenku českou !:-) Ale dneska bylo fakt hezky, tak stálo zato se projít. Jak říká Martin a rada od Vevanek, helmovka roste na pařezech listnáčů v nivách a lužních lesech řek, zřejmě přišel její čas, protože vyrazila na spoustě míst. Ale blíží se arktická zima, takže asi skončíme u těch kamen a kačenky české. Opatrujte se. Jura.

Vlasta

10. 01. 2021 - 20:34

Páni, to je nadělení houbiček v krásném slunci. Skoro jako v Rusku :-). Ty fotky s vodou se mi taky moc líbí. Taky se poučuju, penízovku pařezovou jsem neznala...

vlk

09. 01. 2021 - 22:56

...hezký večer nahoubaři...jeden rok tak nějak nebyl čtyřboj, tož jsem ,,koštoval,, masáky a musím říct, že na škvarečky je to mňamka...

Josef

09. 01. 2021 - 23:10

Jsou to krasavci a velká lahůdka v různých úpravách......ale pouze když se dobře pozná, což není velký problém , jinak by se mohlo stát, že bude jedlej jen jednou.....

Kalfa

10. 01. 2021 - 08:52

Jo, masáky smím také, sbírat je mě naučili rodiče již ve velmi raném věku. Kupodivu se tato vlastnost na další generaci nepřenesla a u mých dcer je při přejímce zmražené směsi vždy na pořadu otázka " A jsou to jen hřiby?. Jakš takš tolerují ryzce, ale muchomůrky a holubinky ani pod nátlakem, to mají po mamince. Podivné dědictví.

P.S. Tahle fotka je už pár let stará, nicméně ji uvádím proto, že tehdy rostly masáčci v takových hejnech a maximálně tak 3 metry od sebe, jedním slovem invaze.

Josef

10. 01. 2021 - 09:58

Moc hezká fotka, pěknejch pár kousků se jich vyklubalo... na tu masákovou úrodu si dobře pamatuju, na Točné a v okolí Komořan nebylo pro masáka kam šlápnout.....2013 ?...14 ?...

Richard z Beskyd

10. 01. 2021 - 17:57

Souhlas, jako škvarky i u mně vedou 👍

Kalfa

10. 01. 2021 - 18:23

Jako škvarečky jsem je nezkoušel, jinak je používám na vše. Táta je nazýval "perla kuchyně" asi podle prof Smotlachy a skutečně jsou skvělý. Ovšem ruku na srdce hřib je hřib, jednou jsem udělal z přežranosti ze smrkových guláš a byla to mana nebeská.

Josef

09. 01. 2021 - 19:53

Zdravím všechny milovníky přírody. S dnešní procházkou jsem to trošku přehnal, z Modřan přes Kamýk až k Libuši a přes Lhotku zpět, asi tak 8km,takže nožky bolí...

..houbově nic moc, ale počasí jaké už dávno nebylo,čerstvě nasněženo, sluníčko,modré nebe, prostě p a r á d a .....

Jiří Kubiena

09. 01. 2021 - 20:03

Jozefe to nemá chybu ! Naprostá nádhera, ještě se z tebe stane romantik :-) To azúro nemá chybu, tak teď nohy na stůl a spočni. :-)

vlk

09. 01. 2021 - 22:24

...krásná zimní procházka...

Vlasta

09. 01. 2021 - 22:26

Ahoj Josefe, to je krásných fotek se zimní atmosférou a sluníčkem! Nejvíc se mi líbí ty s vodou, samozřejmě šípky a borovice. Sněhuláka stavěl autor snímků sám?

Tady asi 15 cm krásného sněhu, je to pěkné, jen kdybych si nezapomněla nabít mobil. No, zítra je taky den, třeba se ukáže sluníčko.

Standa

09. 01. 2021 - 16:29

Ahoj nahoubaři, tak jsem dopoledne vyrazil na své místo na hlívu, vybaven hlin.žebřem a teď rozvážím úrodu. K tomu ušiska a ještě jsem poprve nafotil ohnivce rakouského, fotky pošlu. K diskuzi o jedlosti či nejedlosti sbírám hřiba hořčáka, usuším, pomelu a používám.Je dobrý i jako prevence proti rakovině.

vlk

09. 01. 2021 - 00:26

...hezkou pozdní noc nahoubaři...dám pár Holubinek ze svého archívu...

Josef

09. 01. 2021 - 00:47

To jsou nádherné krasavice, holubinky ty já můžu, ty já mám rád... nejradši č. 3 a 14....

... koukám Vlku, že jsi noční tvor, stejně jako já...

Jiří Kubiena

09. 01. 2021 - 11:23

Je to červené, tak je to jedovaté !!! To musí být každému nahoubaři jasné !!! :-):-)

Josef

09. 01. 2021 - 12:04

...jahodová je taky červená Juro a je výborná.... jo já zapoměl, ono to má zespoda ten chladič... :-)

Jiří Kubiena

09. 01. 2021 - 13:11

Zdar vlku, někdy v létě se s tebou poradím, jedna část lesa u nás v Havířově bývá holubinkami doslova zaplavena (i desítky na jednom metru), jsou zelené, tak se s tebou poradím co jsou zač, Jozef mně před konzumací "chladičových" hub varuje, takže půjde spíš jenom o konzultaci :-)

Vlasta

09. 01. 2021 - 22:06

Je to krásná sbírka holubinek, sbírám všechny v mladém stádiu kromě žlutých a červených (ale ty tmavě červené jo.). Ale vždycky jen pár kousků, nejraději do bílé polívky, ještě s pár liškami. (Trochu se mi začaly sbíhat sliny :-)).

Kalfa

11. 01. 2021 - 08:17

Přidám se k holubinkové diskuzi a opět připomenu základní identifikační znak (podle mého lektora - poděbradského M. Krombholze) : nehtem vyštípnout trochu třeně, tedy materiálu z nožky, nesmí mít ani náznak vláknité struktury, tak to mají jen holubinky a ryzce a ryzce roní mléko i z nožky. No a pak ochutnat trochu z kloboučku, pokud nepálí, je 100% jedlá. Některé sice lehce na jazyku štípou a přitom se jedná o jedlé druhy, mám to prozkoušené u h. trávozelené, ale to nevadí. U červených je situace krapet komplikovanější, roli hraje i určitá barevná variabilita třeba vlivem Slunce, takže červené já vždy okusuji. Pak je ještě další faktor a to je jejich chuť při konzumaci, např. h. jahodová má chuť trochu pryskyřičnou a prakticky není chutná samostatně. Za nejchutnější považuji h. namodralou, nazelenalou a mandlovou, ovšem ty v místě kam chodím nejraději prostě nerostou.

Josef

11. 01. 2021 - 12:36

...z vlastní zkušenosti vím, že po ochutnání vrhavky (chvilku nic a potom hrůza) dlouho neochutnám nic...jinak se vším souhlaím...

Standa

11. 01. 2021 - 13:29

Také se vmísím do diskuze, já chodím konzultovat k Hlůzovi, ten má speciální atlas holubinek, některé ani nelze poznat bez mikroskopu (výtrusy) , dále používá nějaké chemické indikátory, kápne na nožičky a sleduje reakce, no je to věda....

Kalfa

11. 01. 2021 - 19:31

re Standa - v některých starších atlasech jsou ta činidla jmenována i s reakcí holubinek a samozřejmě i s velikostí a tvarem výtrusů. Jenže už nejsem schopen tu knihu najít, mám v nich teď docela hokej, nicméně pokud se ta má blátivá břečka mezi ušima vzpamatuje a najdu, dám vědět.

re Josef - jo , do vrhavky jsem si kousl jednou v životě, tuhle vzpomínku ani alzheimer neschová.

Josef

12. 01. 2021 - 10:36

...to máš pravdu, co jsem měl ráno k snídaní si nepamatuju, ale na vrhavku nezapomenu nikdy, brrrr fujtajbl....

vevanek

08. 01. 2021 - 16:42

Všechno je pod sněhem, tak zase z archivu. Když jsem narazila na fotku rosolovky mozkovité, tak jsem si vzpomněla, jak můj partner (houby moc nezná) mi ji kdysi přinesl na větvičce s prohlášením : "Nesu ti nějaký třepavý fujtajbl". Tak mě napadlo dát dnes rosolovité houby, protože až sleze sníh, tak se s některými budete často setkávat. Jinak, když je sucho, tak je z nich jen krusta na dřevě. Ještě jednu rosolovitou houbu toužím najít, a to rosolovec červený. Ale zatím jsem neměla štěstí, je vzácný a nemám tu jehličnaté lesy na vápenci.

boltcovitka bezová - ucho Jidášovo, boltcovitka mozkovitá, černorosol bezbarvý, borový, bukový, chrupavčitý, smrkový, terčovitý, uťatý, čihovitka masová, čihovitka větší, dřevokaz rosolovitý, kropilka rosolovitá, rosolovka listová, mozkovitá, průsvitná, rosolozub huspenitý

Jiří Kubiena

08. 01. 2021 - 16:51

Vevanko nádhera jako vždy, o rosolovce mozkovité jsem se dočetl, že je dokonce jedlá, tak já bych to do úst asi nedal :-). Ucho Jidášovo nemá prostě chybu, něco takového jsem ještě neviděl.

Josef

08. 01. 2021 - 16:52

Je to nádherné pokoukáníčko.....

vevanek

08. 01. 2021 - 17:02

On je jedlý i rosolozub. Četla jsem, že si ho nejdříve pocukrují. No, já bych to taky do pusy nedala, obzvlášť když na podzim vidím na pařezech, jak vypadá roztékající se rosolozub.

Martin

08. 01. 2021 - 19:16

Souhlasím :) Za posledních tak 5 let, jsem si extrémně rozšířil okruh hub, které poznám. Ale okruh těch co jím se nezvýšil ani o jeden druh.

vevanek

08. 01. 2021 - 20:09

Já jsem ve sběru hub taky konzervativec. Dodnes sbírám jen to, co mě naučili rodiče, přestože znám hodně druhů. Takže nesbírám ani holubinky, opeňku, teď ani penízovku sametonohou nebo hlívu.

vlk

09. 01. 2021 - 00:20

...nádherně zvěčnělé dřevomilky, klobouk dolů vev...Boltcovitka, uťatej, Dřevokaz a všechny Rosolovky nemají chybu...super...

Standa

09. 01. 2021 - 09:02

Vevanku, úžasná sbírka zajímavé skupiny hub, překvapuje mne, že jsi konzervativní, já naopak rád experimentuji, někdo tvrdí že riskuji, takže já sortiment jedlých hub dost rozšiřuji, občas zbaštím i tzv. nejedlé, ale mám asi dobrý pajšl, po houbách pár pivek a v pohodě, hlavní je dostatečná tep. úprava.Ale fotky máš nádherné....

Standa

09. 01. 2021 - 09:06

Vevanku, úžasná sbírka zajímavé skupiny hub, překvapuje mne, že jsi konzervativní, já naopak rád experimentuji, někdo tvrdí že riskuji, takže já sortiment jedlých hub dost rozšiřuji, občas zbaštím i tzv. nejedlé, ale mám asi dobrý pajšl, po houbách pár pivek a v pohodě, hlavní je dostatečná tep. úprava.Ale fotky máš nádherné....

vevanek

09. 01. 2021 - 10:16

Stando, já hlavně nejsem nějak velký "houbožrout". Většinu hub rozdávám. A protože všichni preferují hřibovité, růžovky, bedly, syrovinky, kotrč, popř. májovky, tak jim jiné nesbírám.

Richard z Beskyd

09. 01. 2021 - 10:24

Tohle je zajímavá diskuse: Stando a které nejedlé jsi již zbaštil? Osobně v posledních 3 letech také trochu experimentuji, ale spíše s kombinací hub. Např. kombinace lišek nebo holubinek mandlových s růžovkou je výtečná, ale růžovka s hřibem už tak dobrá není.

Josef

09. 01. 2021 - 12:31

Úplně souhlasím s Richardem, to je krásné experimentování, obzvláště když je konečná forma dobrá. Máš pravdu s hřibem - hřib je hřib a nemusí se ničím,, kazit".

Stando, také se snažím hledat nové houby do již takhle obsáhlého jídelníčku, ale až po důkladném poznání a prověření popřípadě dpoporučení. Tvoje metoda-promiň- mi připadá jako přednostní vstupenka do špitálu, nedejbože abys musel hledat houby zespoda....

... Vevanka mi připomíná rybáře, který sedí dlouhé hodiny u vody a ryby nejí... :-)

vevanek

09. 01. 2021 - 12:54

Víš Josefe, já to mám tak, že houby ráda hledám. Dovedu jásat nad prvním hříbkem v sezoně, ale když začnou růst ve velkém a každý den přinesu 5kilový košík hřibovitých, tak co bych s nimi dělala. Něco zamrazím, něco nasuším, kyselé houby nejíme, tak jsem ráda, když je mohu dát někomu, kdo se do lesa nedostane. Na oplátku mi sousedé nosí výpěstky ze zahrádky. A když už je les plný hřibů, tak jsem se naučila jen se na ně podívat a nechat je ostatním. Bývají období, že i sousedi jich už mají nad hlavu.

Jiří Kubiena

09. 01. 2021 - 13:09

Tesat do kamene Vevanko. Já to mám podobně, chodím spíš okukovat, sběr je až na druhém místě. Navíc mně tady na Karvinsku plné košíky nehrozí, pro hřiby smrkové chodím pod tři stromy a navíc pod duby, takže maximálně tak deset hříbku smrkových na jeden zátah. Z hub mám nejradši "na houbách", myšleno hovězí, no a potom houbová polévka, to můžu fakt často, samozřejmě to nesmí být houbičky s Chladičem (jak říká Jozef):-)

Standa

09. 01. 2021 - 14:48

Takže k té diskuzi, zkoušel jsem letos helmovku ředkvičkovou, údajně je halucinogenní, ale nic jsem nepozoroval.., dále jsem ochutnal černouška Broomeův, ale jen kousek, jinak dlouho jím ryzce peprného ve velkém, holubinek se též nebojím, ale aby bylo jasno, mám se rád a např. Muchomůrku červenou jsem ještě nezkoušel, ale chystám se na ni.

Standa

09. 01. 2021 - 14:59

Jo, ještě jsem dříve běžně jedl čirůvku zemní, teď někdo zjistil, že obsahuje nějaké toxické látky, tak jsem ji vyřadil z jídelníčku, mezi námi nahoubaři ro stejně nebyla žádná lahůdková houba, ale rostla hojně a hned doma pod borovicí..., jinak houby chci fakt sbírat raději shora -info Josefe pro tebe.Ale tyhle dišputace mám osobně rád, jste fajn parta a je s vámi sranda. Nesnáším facebuky a podobné pro mne nesmyslnosti, ale tady je pohoda.

Josef

09. 01. 2021 - 17:49

Vevanko taky nemám rád nějaké houbové běsnění a za každou cenu narvaný košík.Raději pár kousků a více druhů.Do lesa si chodím odpočinout a relaxovat, v tom se asi všichni shodnem. Když je les plný rádoby houbařů a rozjívených uřvaných dětí, raději tam nejdu, nebo jdu jinam. Já osobně jím houby v jakékoliv úpravě (Juro i ty s chladičem) a sousedi,ti ode mně nic nechtějí, jeden říká,že do toho co sbírám by ani nekop, protože se bojí že mu to sežere boty.

...Stando, na muchomůrku hlavně žádné pivko... :-) ...jo a jsem rád, /a myslím si že nejenom já/ že se ti tady líbí a že nejsi žádný ,,bubák"...

MĚJTE SE KRÁSNĚ.

Josef

08. 01. 2021 - 16:39

Dnešní velice příjemná procházka okolím Modřan. Konečně jsem také našel penízovku, ale jsou to takové chuďoučké příbuzné těch od Jury... ....no a pár drobností k tomu, mějte se všichni fajnově...

Jiří Kubiena

08. 01. 2021 - 16:54

Buď zdráv Jozefe. Barevná nádhera, ale sníh ti taky mizí před očima, u nás už ani památky. Penízovky máš super. Doufám, že jsi nechytil rýmečku :-) Měj se.

Josef

08. 01. 2021 - 17:00

Já mám jako správný důchodce teploučké botičky, já nenastydnu, ale nevím jak ty - máš v tom plátěném příbytku pořádné topení ?

Jiří Kubiena

08. 01. 2021 - 17:04

O tom "autokempu" jsem vůbec nevěděl :-):-) Dokonce venku viselo nějaké prádlo, asi nějaký náruživý zimní houbař:-)

Vlasta

08. 01. 2021 - 17:16

To bych nečekala, kolik se toho v Modřanech dá najít. Moc hezké pokoukání a penízovky krásné, "nemusí vždycky pršet, stačí, když kape" :-).

Josef

08. 01. 2021 - 17:29

Vlasto, máš pravdu, když jsem je našel, byl jsem šťastnej jak malej kluk, kdysi jich tady rostlo jak naseto i ostatních hub, jak letních tak těch zimních, no teď je to bída....měj se fajn...

vlk

09. 01. 2021 - 00:06

...hezká přehlídka poprášených dřevomilek...

Jiří Kubiena

08. 01. 2021 - 12:22

Zdravím z dnešní procházky divočejším úsekem řeky Lučiny v Havířově. Klasická zimní všehochuť, penízovka , pařezník, ucho Jidášovo (lupeny až 10.cm.) Všem kterým už lezou mé příspěvky na nervy se omlouvám. Mějte se fajn. Jura.

Vlcak

08. 01. 2021 - 14:16

Jidáše máš nádherné

zdravím v roce 2021 Jurys.

Vlasta

08. 01. 2021 - 14:54

...uši opravdu dělají čest svému jménu...krásné fotky jako vždycky...a bobři se pustili do pořádného kmenu, to jsem zvědavá, jak si s tím poradí, no, asi jo...

Josef

08. 01. 2021 - 15:21

Nazdar Jidáši, ;-) ušiska máš krásný, už mě přestaň dráždit ;-)..... ale konec srandy.... Juro je to parádní nádhera, to co jsem našel já, to je jen chudé příbuzenstvo... no nakonec uvidíš...

vlk

08. 01. 2021 - 15:26

...tímhle nemůžeš nikoho naštvat, je to parádní úrodička a ty ušiska jsou super...gratuluji...

Jiří Kubiena

08. 01. 2021 - 17:09

Buď zdráv vlčáku, těším se na tvoje fotky praváků ze Smrku (ty mezi mechem a šutrama mám nejraději). Tak mizerný rok jako loni určitě nebude. Opatruj se.

Standa

08. 01. 2021 - 11:31

Ahoj, tak posílám všehochuť

Vlasta

08. 01. 2021 - 12:04

Stando, pěkná vzpomínka na léto, stročky závidím, tady asi nerostou, ačkoli jsem si to někdy myslela i o jiných houbách a pak jsem na ně přece narazila. Díky nahoubařům.

vlk

08. 01. 2021 - 15:23

...Stročci nemají chybu, jednou jsem našel doslova plantáže Stročků, něco jako na trojce...jo a ten podzim na sedmé fotce je super...paráda...

Josef

08. 01. 2021 - 15:33

Stando hezký. ....stroček je dobrý sušený a rozdrcený jako koření.... pěkný obrázky...

...jo a takovej houbovej kuba se stročkem, to je lahůdka...(tam je lepší čerstvej)

Standa

09. 01. 2021 - 09:16

Díky všem, strčka tak dělám, parádní koření, rozdávám jako dárky, ještě je dobřý jako husí krev, to mi poradil prof. Hlůza ze Šternberka, kde se chodím chlubit a hlavně radit, on má stročky též v oblibě.Podzimní foto je z voj. prostoru u Plumlova.

vlk

08. 01. 2021 - 11:28

...hezké poledne nahoubaři...v roce 2010 jsem naposledy našel větší množství syrovinek. Od té doby jen jednu-dvě...na sádle , sůl kmín nemají chybu pro svoji ,,zvláštní chuť,,...

Standa

08. 01. 2021 - 11:35

Jo, u nás taky nerostou, vloni jsem našel pár kousků v Litovelském Pomoraví a byli vynikající.

Standa

08. 01. 2021 - 11:43

Jo, ta 6 fotka je nádherná, s těmi kapičkami, i ten talíř by se teď shodnul, oběd se blíží a žaludek se ozývá

Vlasta

08. 01. 2021 - 12:06

...krásná houba a jak říkáš, moc dobrá. Tady neroste, ale už jsem ji ochutnala...

Josef

08. 01. 2021 - 15:40

Lidí, neblbněte, vrátil jsem se z procházky a ještě jsem neobědval ! ... slintám jako bernardýn... Vlku, paráda...

Jiří Kubiena

08. 01. 2021 - 17:01

Poslední čtyři obrázky nemají chybu, naštěstí jsem se zrovna nacpal tlačenkou:-) Problém je, že já bych takové houbičky asi nepoznal. U mně je všecko lupenaté ryzec :-)

Vlasta

07. 01. 2021 - 20:03

...nás ten sníh mimořádně nějak vynechává, asi se všechno vypotřebovalo v Praze. Včera skoro nic, dnes asi tři centimetry...

Josef

07. 01. 2021 - 21:05

I to pocukrování je pěkné a až to přijde naplno, to bude teprve paráda. Vlasto měj se fajn.

vlk

07. 01. 2021 - 22:56

...moc hezké fotky...i zima v lese má svoje kouzlo...

Standa

08. 01. 2021 - 11:26

Vlasto, pěkný předzvěst zimy

vlk

07. 01. 2021 - 17:33

...hezký večer nahoubaři...ulítávám na křemílcích, jsou to moje top houbičky...kapánek archívu...

Josef

07. 01. 2021 - 17:37

Je to nádhera, taky bych ulítával, ale nějak se mi nechtějí připlést do cesty...

já vím, že už se těšíš....

Vlasta

07. 01. 2021 - 19:54

...to jsou miláčkové...

Jiří Kubiena

07. 01. 2021 - 22:12

Nádhera, křemenáče mi tady moc nerostou, ale občas se zadaří.

Richard z Beskyd

07. 01. 2021 - 22:17

Fotky se záběrem na les se mi líbí 😎👏

vlk

07. 01. 2021 - 22:58

...pěknej kousek...

Standa

08. 01. 2021 - 11:28

Vlku, krásný archiv

Standa

07. 01. 2021 - 13:52

tak ještě poslední

Josef

07. 01. 2021 - 16:25

Stando, všechno je to parádní, jen tak dál, klidně i nějakej archivek...

vlk

07. 01. 2021 - 17:34

...azůro, paráda...

Martin

07. 01. 2021 - 17:47

Hezký. U nás jsem taky viděl penízovky (ale menší trs) na relativně zdravých stromech. Až mne to překvapilo.

Standa

07. 01. 2021 - 18:42

Ahoj, tak azuro bylo u nás na Hané 29.12. v poledne, penízovka byla na buku, v hornìm patře suchém, jinak se bez mučení přiznám, že jsem dříve sbíral spíše hřibovité, postupně rozšiřoval sortiment a fotil málo, spíše košíky až doma. Teď jsem, i díky vám, nalezl kouzlo focení přímo v lese a ne se jen hrnout do sbĕru do košíku.No, vše má nějaký vývoj...

Standa

07. 01. 2021 - 13:41

další pokus

vevanek

07. 01. 2021 - 15:22

Nádherná hlíva :-)

Standa

07. 01. 2021 - 16:09

Diky , je mi potěšením, že se ti Vevanku zamlouvá, akorát nevím, která..

Jiří Kubiena

07. 01. 2021 - 16:58

Naprostá paráda Stando, hlíva a ucho nemají chybu !!

vevanek

07. 01. 2021 - 17:21

Hlíva je ústřičná.

Standa

07. 01. 2021 - 18:28

Ahoj, já se spíše ptal, která fotka se ti líbila, zda ta na kmeni na zemi, nebo na sucháči topolu

vevanek

07. 01. 2021 - 18:47

Ta na ležícím stromě.

Standa

07. 01. 2021 - 19:05

Jo, dìky a na tom topolu je pařezník?

Vlasta

07. 01. 2021 - 20:00

...ten mobil Ti teda fotí krásně! Já vím, je to hlavně fotografem... :-)

Standa

07. 01. 2021 - 20:07

Mobil mám Samsung galaxy S8, jinak se jenom snažím, občas to snad i vyjde, hlavně, že nás to baví .

vevanek

07. 01. 2021 - 20:29

Chtělo by to lépe vidět třeň. Ale myslím si, podle plodnice na osmé hodině, že je to hlíva.

vlk

07. 01. 2021 - 22:59

...jo jo, je to Hlíva...nádhera...

Standa

07. 01. 2021 - 13:15

1 zkouška

Josef

07. 01. 2021 - 17:08

... dobrýýý...👍

Standa

07. 01. 2021 - 12:58

Ahoj všem houbařům, už nějakou dobu sleduji diskuzi o houbách a je to pro mne velice zajímavé a inspirující, tak se rád připojím a pošlu i nějaké fotky, podotýkám ryze amatérské, pořízené mobilem, ale snad se také nějaká podaří.. Přeji klidný rok 2021 a mnoho úspěchů nejenom houbařských.

Standa

Jiří Kubiena

07. 01. 2021 - 12:59

Včera bylo pozdě Stando, těšíme se.

Standa

07. 01. 2021 - 13:01

Ahoj Jirko, díky moc, ještě se musím naučit vkládat fotky, jsem na to trochu Matěj, ale jsem bojovník (ček)

Josef

07. 01. 2021 - 13:02

... už se Stando těším, taky poslední dobou fotím jen mobilem, hlavně že budou obrázky... měj se fajn...

Jiří Kubiena

07. 01. 2021 - 12:54

Zdar nahoubaříci :-) U mně se nedrží, po sněhu ani památky, dokonce se občas prodere oskar. Mrknul jsem k řece, kromě kvalitního bahýnka spousta nových míst s penízovkou (většinou staršího data) nějaká rosolovka a na novém místě hlíva (rovněž staršího data). Užívejte sněhových radovánek, já povalím na elektrárnu točit klikou generátoru :-) Opatrujte se.

Josef

07. 01. 2021 - 12:59

... ještě furt jsou jedlé a sníh už se ti blíží další...

... bacha na tenisový loket od tý kliky...

Juro měj se a nepředři se !

Josef

07. 01. 2021 - 10:56

... zatím se drží...

Jiří Kubiena

07. 01. 2021 - 12:58

Máš to tam Jozefe parádní, tak si to užij, než to chytne klasický městský odstín. :-) Měj se.

kutas

06. 01. 2021 - 18:27

Stal se zázrak, trochu tady nasněžilo. Přidávám dva dnešní nálezy.

Josef

06. 01. 2021 - 18:31

...paráda...

Richard z Beskyd

06. 01. 2021 - 18:57

Supr👏👏👏

Vlcak

06. 01. 2021 - 16:43

Zdravim všechny v novém roce. Víc mi na zahradě neroste. Mějte se krásně a ve zdravi. Vlcak.

vlk

06. 01. 2021 - 17:15

...gratuluji, kdo se může pochlubit, že mu rostou sametonožky na zahradě...

Vlcak

06. 01. 2021 - 17:31

mám zázračný ořech. je určen k likvidaci. na jednom zbytku větve je od vánoc hlíva a na druhém začala penízovka.

Josef

06. 01. 2021 - 17:49

...ty se máš, já na ně ještě nenarazil ani v lese, závidím....

Richard z Beskyd

06. 01. 2021 - 18:58

Kouzelná zahrádka 😀

Josef

06. 01. 2021 - 16:19

Tak konečně to začalo padat i v Praze....asi v poledne, ale jsou 2° nad nulou, tak tomu nedávám dlouhou životnost...mějte se všichni fajnově...

Josef

06. 01. 2021 - 19:16

...snížek se drží zuby nehty...

vevanek

06. 01. 2021 - 19:19

U nás už leží 12cm krásného křupavého prašanu. Zítra má ještě něco připadnout a v pátek už má mrznout. Tak by to mohlo vydržet. Jen škoda, že nenapadl o vánocích, to by byla romantika :-)

vlk

05. 01. 2021 - 21:45

...hezký večer nahoubaři, posílám trochu toho sluníčka, když prokouklo mlhu...

Josef

05. 01. 2021 - 22:00

...pěkný...hřeje ?

Jiří Kubiena

05. 01. 2021 - 22:23

Ahoj vlku, tak ses dostal konečně ven ? Moc pěkný záběr, tak ať ti slouží zdraví.

vlk

06. 01. 2021 - 00:20

...ještě ne, hledám pořád ty Holubinky a narazil jsem na světlo mezi haluzama, je to starší fotka...

Vlasta

05. 01. 2021 - 20:45

Tady v údolí Bílé Nisy mlha a tma. Ale je to asi naposledy bez sněhu. Už se na něj těším.

Josef

05. 01. 2021 - 21:40

Vlasto, moc hezký obrázky. ...a až napadne sníh, pošli, prosím, pár fotek z Podjizeří....

Vlasta

05. 01. 2021 - 22:19

...Josefe, to určitě a ráda, jen houby už asi nevyhrabu,:-)...

Jiří Kubiena

05. 01. 2021 - 22:25

Paráda Vlasti, jedná se o hlívu, nebo o můj oblíbený pařezník ? A sníh má přijít zítra, v tom tvém krásném kraji to bude paráda.

Vlasta

05. 01. 2021 - 22:44

...Jirko, je to hlíva, aspoň myslím, moc jsem jich v životě nenašla, ale pařezníky znám. Ale bylo jí jen takhle málo a už taky nepatříla k nejsvěžejším, tak jsem s ní kuchyni neobohatila...

vlk

06. 01. 2021 - 00:23

...hezké, škoda, že není fotka svrchu...

Vlasta

06. 01. 2021 - 17:14

...fotka svrchu byla ještě míň ostrá než ostatní, tak jsem ji tam nedala...

Jiří Kubiena

05. 01. 2021 - 12:40

Už je to tady, už je to tady.........:-) A bude hůř Jozefe, rozluč se s vlahým deštíkovým hnusíkem a připrav se na zásilku nádherně mokrých " bílých sr......k", které ti posílám expres - rekomando :-) Do večera se i ty budeš těšit z té "nádherné bílé romantiky" :-) Zdáááááár.

Josef

05. 01. 2021 - 13:11

Zdar Juro, je to parádní podívaná, už se těším, doufám, že postavíš sněhuláka...

vlk

05. 01. 2021 - 14:42

...nádherně pocukrované sametonožky...mám rád spousty sněhu v lese...

Richard z Beskyd

05. 01. 2021 - 14:58

Fotky sametonožek ve sněhu mám velmi rád 👌👏👏

vevanek

05. 01. 2021 - 16:17

Vyměním celodenní hnus za sníh. Zn: Co nejdřív.

Josef

05. 01. 2021 - 16:48

...rád bych,ale slibovaný sníh od Jury z Havířova ještě nedorazil...

Jiří Kubiena

05. 01. 2021 - 17:36

Někde se asi vloudila chybička, nebo udělali soudruzi z NDR někde chybu, ale kdo si počká, ten se dočká :-) Hlavně ať to není jak ve Španělsku, tam prý spadla nějaká sněhová bomba !:-)

Lola

05. 01. 2021 - 18:38

tak vám všem posílám ze Sněžníku na Děčínsku trochu sněhu ale mlha tu byla ten den

Vlasta

05. 01. 2021 - 20:50

...Pod sněhem jsou nejhezčí...

vevanek

06. 01. 2021 - 08:22

Přání se splnilo. Dnešní ranní pohled na stejné místo. Zatím 4cm a sněží dál.

Jiří Kubiena

06. 01. 2021 - 08:41

Paráda, zato u nás už není po sněhu ani památky.

Josef

06. 01. 2021 - 09:39

... u nás stále nic... ani déšť....

vlk

06. 01. 2021 - 17:18

...dnes už jsem musel ven, jen za barák...

Josef

04. 01. 2021 - 17:50

,,Hnusík" pokračuje a přidal trochu víc vody, (což není na škodu) ale ven na procházku se musí....

Martin

04. 01. 2021 - 21:56

Dneska sice hnusně ale na zimní houbareni ideální počasí:)

Josef

04. 01. 2021 - 22:25

....podmínky na houbaření sice dobré, ale bylo by potřeba rybářské oblečení, protože dost a vytrvale pršelo....a prší ještě teď...

vlk

04. 01. 2021 - 22:40

...hezká mokrá vycházka...

Richard z Beskyd

05. 01. 2021 - 10:55

A hned za humny, jak vidím 👍

Josef

05. 01. 2021 - 11:15

... máš pravdu, v té ošklivé žluté ,,krabici" na první fotce přežívám...

Vlasta

05. 01. 2021 - 20:52

...máš to krásně barevné, šípky jako korálky a co teprve až na ně napadne trochu sněhu...

vevanek

04. 01. 2021 - 14:17

Počasí jako včera, akorát nemrzne. S bídou je vidět na protější barák. Tak jsem zase vlezla do archivu a vytáhla tentokrát muchomůrky. Ty nejvzácnější, které rostou v teplejších krajích, tu ovšem nemám šanci najít. Seřadila jsem je abecedně.

muchomůrka citronová, červená, červená zlatová, jízlivá, královská, plavá, porfyrová, asi pošvatá, růžovka, slámožlutá, šafránová, šedivka, tygrovaná, zelená

Eva

04. 01. 2021 - 14:37

Krásné, poučné, kam se hrabou atlasy hub! 👍 Přeju ZDRAVÝ rok 2021.

Josef

04. 01. 2021 - 16:19

...znovu a zase jako už mockrát-NÁDHERA...

vlk

04. 01. 2021 - 16:24

...to je ale nádhernej výřad...parádička...

Martin

04. 01. 2021 - 18:35

Moc hezký. Červená je klasika, ale moje favoritka je slámožlutá. Škoda, že většinou neroste ve skupinách.

Vlasta

04. 01. 2021 - 22:47

...potvůrky krásný...

vlk

04. 01. 2021 - 09:35

...hezký den nahoubaři...tak jsem ,,vyhodnotil,, loňský rok...většina rozdána...když neroste můj čtyřboj, nepohrdnu masákem, zavřenou Bedlou, sameťákem, kovaříkem nebo syrovinkou...od 30.5. do 18.10.2020...

Jiří Kubiena

04. 01. 2021 - 10:41

Člověče vlku chceš aby mně odvezli ? Škoda, že nejsem tvůj soused :-) Ale já taky radši hledám, případná konzumace už je jenom taková třešnička. Akorát, že u nás na Karvinsku byla letos naprosto nulová sezóna, místo lesů bažiny, po hřibech ani památky. Průmyslové Karvinsko už samo o sobě není houbařskou oblastí, ale o to víc mně tady baví hřiby hledat, ale letos fakt nula. Za takovými úlovky jako ty si musím občas zajet na Slovenskou stranu Beskyd, to jsou potom žně. To se už nevidím, že se ti tak chce do lesa, když žiješ v houbařském ráji :-) Měj se fajnově, úlovky fakt nemají chybu.

Josef

04. 01. 2021 - 10:42

Nádherné úlovky, co víc k tomu dodat...

... snad jen,ať je to letos přinejmenším stejné.... a hlavně zdravíčko k tomu...

Josef

04. 01. 2021 - 11:09

Vlku, ještě bych měl jeden dotaz, holubinky nesbíráš ? Nikde je v košíku nevidím. V těch vašich krásných končinách jich musí růst setsakramentsky hodně druhů....

Martin

04. 01. 2021 - 11:46

Google ví všechno. Doporučuju vyhledat: vlk zbaštil vrhavku site:nahouby.cz

Josef

04. 01. 2021 - 16:35

Takováhle drobná chybička tě přece nemůže odradit od sběru takové lahůdky, to s těma parádnicema od Vevanky není hodno experimentovat....

vevanek

04. 01. 2021 - 16:45

Josefe, myslím, že taková "chybička" je hodně nepříjemný přešlap. Ani se vlkovi nedivím, asi se mu při každém pohledu na červenou holubinku dělá špatně. Já je taky nesbírám a navíc ani plno jiných jedlých hub, přestože je znám. Jsem konzervativec, který sbírá jen to, co jsem sbírala s rodiči.

vlk

04. 01. 2021 - 16:54

..jednou jsem chtěl prubnout škvarečky z Holubinek a vloudila se tam a asi ne jedna vrhavka, kurňa nemůžu ten talířek s těma Holubinkama najít, nevíte někdo z nahouby datum, kdy jsem experimentoval...???...to víte, mladická lehkomyslnost a nerozvážnost...a jak píše vevanek, také sbírám jen čtyřboj, tak nás to naučil děda a celá naše rodina to dodržuje...

Martin

04. 01. 2021 - 17:54

Tady to nenajdeme. Není tu historie. Leda se podívat na zálohu celého internetu, ale tam se zase těžko vyhledává.

Martin

03. 01. 2021 - 18:49

Pár hub ze dneška. Malých dřevních hub roste dost, ideální objekt pro bracketingová makra :) Na fotkách: helmovka (snad zimní), lžičkovec, dřevnatka (asi), bělochoroš pýchavkovitý, ucho jidášovo, trepkovitka, mušlovka plstnatá, totéž.

Josef

03. 01. 2021 - 19:07

Paráda Martine, Jura už se určitě nemůže dočkat. :-)

Richard z Beskyd

03. 01. 2021 - 19:26

Pěkně 👏👏

vevanek

03. 01. 2021 - 20:07

Ty mušlovky jsou parádní :-)

Vlasta

03. 01. 2021 - 22:43

...Jsou jako z pohádky...

vlk

04. 01. 2021 - 01:16

...nádhera...

Martin

04. 01. 2021 - 11:48

Díky. Včera byla solidní mlha a nemrzlo, tak všechny tyhle houby povyskočily. Bohužel zase zamrznou.

Richard z Beskyd

03. 01. 2021 - 14:28

Zdravím všechny, pěkně to tu žije, paráda a velký 👍. Taky jsem vyrazil "na klacky" a nejvíce potěšila novoroční kržatka zimní, po delší době jsem objevil černorosol a jinak klasika. Mějte se

vevanek

03. 01. 2021 - 17:07

Po kržatkách jsem už taky koukala, ale zatím nic.

Josef

03. 01. 2021 - 17:30

Rycharde, moc hezký...

Martin

03. 01. 2021 - 18:47

Hezký. Že by někde nerostly kržatky? Tady jsou jich mraky, ale pravda zase tu nerostou jiné druhy.

vevanek

03. 01. 2021 - 20:05

Kržatku zimní jsem fakt zatím na podzim nenašla. Většina fotek co mám, je až z ledna a února.

Jiří Kubiena

03. 01. 2021 - 13:49

Dnes nádherný azúrový den (6°C). V parku se drží stará hlíva, ale začínají vyrážet mladé plodnice (ovšem nedají se v tom protislunci nafotit).

vevanek

03. 01. 2021 - 17:04

Hlíva mi tu, bohužel, neroste. Ta by se dobře hledala, ne jako ty moje mrňavé mršky. Počasí závidím. U nás počasí, kterému říkám "fialový hnus". Hustá mlha až do pozdního odpoledne a ráno ledovka.

Jiří Kubiena

03. 01. 2021 - 17:19

Tenhle pahýl s hlívou je jen pár metrů od pěší promenády a asi padesát metrů od bytové zástavby, je ale tak dokonalé zamaskovaný, že téměř nikomu neťukne do oka. Asi je spravedlivé, že u každého roste něco jiného i když to, že mi tady neroste ohnivec zimní spravedlivé není. :-) Jinak u nás bylo slunečno, tak předpokládám, že u Jozefa bylo poněkud hmlisto. :.-)

Josef

03. 01. 2021 - 17:24

Juro,parádní "hlívovník".

...a co se počasí týče, tak to nadále funguje ,přesně popsáno od Vevanky, jenom bez té ledovky, ale tma, mrholení - prostě hnus....

Jiří Kubiena

03. 01. 2021 - 17:35

Na fotkách to pošmourno vypadá nádherně, ale když si může našinec vybrat, tak dycinky azúro :-) Doufám, že jsi na tom venku nechytil revma !:-) Opatruj se.

Vlasta

03. 01. 2021 - 22:50

...ale Jiří, tyhle bys měl opravdu sníst, vypadají úplně fajnově...

Josef

04. 01. 2021 - 11:23

... já mu to říkám furt.... asi opravdu sednu na pendolino a už je neochutná... 🚃

Jiří Kubiena

04. 01. 2021 - 12:07

:-) Hele vy dva vtipálci, ta hlíva má svá nejlepší léta dávno za sebou, je scvrklejší než já a to je co říct. Ty plodnice tam jsou už od začátku listopadu, poslední čerstvé jsem ještě zastihl a testoval jsem je na svém osmdesáti - šestiletém otci. :-) Byl blahem bez sebe, takže při příští úrodě snad ochutnám i já, ale ono to má lupeny a to jsem v životě v h.....neměl !:-)

vevanek

02. 01. 2021 - 20:15

Pár nálezů z přelomu roku. U nás pořádně mrzne a taky leží trochu sněhu.

penízovka sametonohá, ušíčko černé 2x, dřevomorka zlatá, dřevomorka lesní, trepkovitka, brvenka asi Hahnova, voskovičky (?)

vlk

02. 01. 2021 - 20:37

...paráda...

Josef

02. 01. 2021 - 20:46

... jedno slovo přidám - velká paráda...

Jiří Kubiena

03. 01. 2021 - 10:35

Zdravím vevanko, slibuji, že si pořídím brýle a lupu a budu taky hledat takovou nádheru, akorát nevím, jestli to zvládnou má ztuhlá kolena. :-) Paráda.

vevanek

03. 01. 2021 - 17:01

Jiří, na většinu těchto hub lupa potřeba není (já ji ani nemám). Jen ta brvenka je opravdu mrňavá, cca 2mm. Ale je to spíš o tom vědět co se dá v tuto dobu najít, jak to vypadá velikostně a hlavně kde a na čem hledat.

Richard z Beskyd

03. 01. 2021 - 19:28

Pěkné pokoukání 👍👏👏

Z lásky k houbaření od roku 2001
© NaHouby.cz