Atlas hub

Klouzek sličný

Suillus grevillei

Jak vypadá

Klobouk je dosti masitý, široký 40-120 mm (většinou menší), živě oranžově až cihlově žlutý, v mládí pěkně vyklenutý (polokulovitý), se závojem těsně připojeným na třeň, později rozložený, za vlhka velmi slizký. Pokožku lze jen nesnadno a neúplně sloupnout.

Rourky jsou krátké, přirostlé, trochu sbíhavé, s ústími citronově až chromově žlutými, velkými a hranatými, uvnitř přepaženými.

Třeň je dlouhý podobně jako šířka klobouku (tj. 40-100 mm) a tlustý 15-25 mm, žlutý, jemně hnědavě zrnitý, nahoře na žlutém podkladu slabě síťkovaný. Pod kloboukem je u starších plodnic bělavý bílý prstenec, který zbyl ze závoje. Pod ním je třeň hnědavě žíhaný, někdy tluštělý.

Dužnina je citronově žlutá, po doteku slabě zelenající nebo hnědnoucí (stejně jako rourky), vůně je poněkud pryskyřičná, chuť nakysle ovocná, příjemná.

Výtrusy jsou velké 7-10 x 3-4 um, elipsoidní nebo vřetenovité, hladké, bledě žluté. Výtrusný prach je okrový.

Kdy roste

Roste od června do listopadu

Kde hledat

Ve všech lesích, hojně, ale vždy pod modřínem. Vyskytuje se v rovinách i v horách, často roste ve velkých shlucích.

Využití

Je to dobrá jedlá houba, občas se prodává i na trhu. Čistění je někdy pracné pro slizký klobouk a malé plodnice. V kuchyni má všeobecné upotřebení, dá se i sušit, nejchutnější je naložený v octovém nálevu.

Možnost záměny

Nehrozí záměna s žádnou jedovatou houbou.

Podobá se jiným klouzkům, např. klouzku zrnitému (Boletus granulatus L. ex Fr.) nebo slizkému (Boletus aeruginascens Secr.). Klouzek slizký je také jedlý, není tak hojný a roste výlučně pod modříny. Pokožku lze sloupnout, barva klobouku je bělavá nebo šedá. Na třeni má valovitý prsten pocházející z bílého závoje. Ústí rourek jsou velká, šedá.

Pod modříny rostou tři druhy klouzků, a to kromě sličného také tento klouzek slizký a dosti vzácný klouzek tridentský (Boletus tridentimus Bres.), který se od obou liší tmavými šupinami, mírným hrbolkem na klobouku a hlavně oranžově hnědými velkými póry sbíhajícími na třeň. Velmi se podobá hřibu dutonohému (Boletus cavipes Klotzsch in Fr.).

Klouzek sličný je znám i pod názvy loupák sličný nebo klouzek modřínový.

Z lásky k houbaření od roku 2001
© NaHouby.cz