Atlas hub

Pečárka dvouvýtrusá

Agaricus bisporus

Jak vypadá

U pěstované pečárky používáme výraz žampion. V gastronomii se používá výraz portobello. Česky též pečárka hnědápečárka zahradnížampion dvouvýtrusný či žampión dvouvýtrusý.

Pečárka dvouvýtrusá se v bílé formě pěstuje komerčně ve velkopěstírnách a patří tak mezi jednu z nejvíce používaných jedlých hub.

Volně rostoucí plodnice se liší především barvou od těch, co najdeme v supermarketech. Celá plodnice je světlehnědá, tmavě hnědá nebo rezavohnědá. 

Klobouk je světle hnědý a stářím tmavne, jemně šupinatý, v mládí téměř přimknutý ke třeni, později se pochva trhá a zůstává jako nahnědlá plachetka. Mycelium je bílé.

Lupeny jsou někdy úplně bílé, spíše masovité barvy, stářím mění barvu do tmavě hnědé.

Třeň je dlouhý 40–80 mm, poměrně tlustý 10–30 mm, v mládí zavalitý ve tvaru hrušky, plachetka zůstává ohnutá směrem dolů

Dužina je šťavnatá, bílá a na řezu masově červená, později rezaví.

Chceš se podělit o své fotky hub? Přidej se mezi nás a staň se plnohodnotným členem houbařské komunity.

Kdy roste

Od května do října

Kde hledat

Roste mimo les na hnojených pozemcích, jako jsou luky, komposty, pole, zahrady též i v supermarketu.

Využití

Pečárka dvouvýtrusá je především průmyslovou houbou, avšak její prodej či výkup z běžného sběru je v ČR zakázán. Běžně se pěstovaná upraví a dále prodává do restaurací, jídelen a supermarketů.

Je vhodná do polévky, omáčky, omelety, salátu i pod masa. Vhodná je i do nálevů. Dají se sušit, rozemlít a využít jako chutný prášek na dochucování různých pokrmů.

Možnost záměny

Pečárka lesní

Z lásky k houbaření od roku 2001
© NaHouby.cz | david@eiselt.cz