Atlas hub

Pečárka koroptví

Agaricus phaeolepidotus

Jak vypadá

Pečárka koroptví je známa též jako žampion ovčí.

Klobouk má v mládí tvar polokulovitý, později sklenutý a často s plochým vrcholem, ve stáří je skoro plochý. Je hnědý, skořicově hnědý nebo červeno hnědý, široký 50–120 mm. Směrem k okraji rozpuká do šupiny, kde vykoukne bílý podklad. 

Lupeny jsou husté, velmi brzy zešednou nebo zrůžoví a ve stáří jsou hnědé nebo fialové. 

Třeň je vysoký 60–120 mm, válcovitý, bělavý. Je jemně vláknitý a na spodní části s bílými spletenými vlákny mycelia. Vatovitý prsten je na horní části vždy zbarven od výtrusového prachu, který je hnědý. Je poměrně široký a dlouho kryje svoje lupeny. Spodní část prstenu připomíná ozubené kolo.

Dužina je bílá a podobně jako pečárka zápašná se po řezu zbarvuje do žluta, jen ne tak rychle. Časem se žlutá místa mohou měnit na masově červenou. Někdy smrdí po karbolu.

Chceš se podělit o své fotky hub? Přidej se mezi nás a staň se plnohodnotným členem houbařské komunity.

Kdy roste

Roste od června do listopadu. Nejvíce na konci léta, začátkem září.

Kde hledat

Můžete ji najít společně s pečárkou zápašnou, rostou téměř identických místech. Pečárka koroptví roste v listnatých, typicky lužních lesích, parcích, lesoparcích a blízko městské zástavby. Pečárka koroptví je ale na rozdíl od pečárky zápašné o dost vzácnější. Roste méně hojněji.

Využití

Pečárka koroptví je jedovatá houba s hnusnou chutí, která je během vaření znásobená, atak její zápach dokáže zavčasu strávníky upozornit. 

Možnost záměny

Pečárka zápašná, Pečárka perličková, Pečárka císařská, Pečárka lesní

Z lásky k houbaření od roku 2001
© NaHouby.cz | david@eiselt.cz