Atlas hub

Holubinka namodralá

Russula cyanoxantha

Jak vypadá

Klobouk je široký 50-140 mm, v mládí kulovitý, později nízce vyklenutý, mírně nebo i více prohloubený, v různých odstínech modravý, modrofialový, olivově zelený, místy vybledlý až narůžovělý (ve zbarvení je značně proměnlivý), masitý, pružný, na okraji ostrý a jen mírně rýhovaný. Pokožka klobouku je za vlhka mírně lepkavá, ve středu tmavě žilkovaná, zasucha vrásčitá. Dá se jen těžko sloupnout.

Lupeny jsou vysoké 5-10 mm, čistě bílé, někdy jen mírně nažloutlé, husté, ohebné, ke třeni připojené a po doteku se nevylamují jako u jiných holubinek (důležitý poznávací znak); přejedeme-li po nich prstem, zdají se být mastné.

Třeň je dlouhý 50-100 mm a tlustý 15-25 mm, pevný, válcovitý, v porovnání s jinými hlobinkami kratší, masitý, bílý, později částěčně dutý.

Dužnina je bílá, jemné chuti a houbové vůně.

Výtrusy jsou velké 8-9 x 7-8 um, téměř kulovité, bezbarvé. Výtrusný prach je bílý.

Kdy roste

Roste od června do října.

Kde hledat

Zejména v listnatých (dub, buk, habr) a smíšených lesích, jednotlivě, ale dosti hojně. Daří se jí v rovinách i v podhůří. V horských krajích je vzácnější, ale ne tak vzácná jako holubinka mandlová.

Někdy roste již v květnu a za teplejšího počasí roste až do listopadu.

Využití

Je jedlá a je to jedna z nejlepších z holubinek. Má jemnou houbovou chuť a proto má i všestranné upotřebení. Nejvhodnější je do polévek a omáček, ale výborně chutná i v octovém nálevu (zvláště mladé plodnice).

Možnost záměny

Vzhledem k velké variabilitě zbarvení klobouku je možné ji zaměnit za více druhů holubinek. Jako jediná má však pružné, tzv. špekové lupeny. Obava ze záměny za mírně jedovatou holubinku vrhavku (Russula emetica) není opodstatněná, protože ta má jasně červeně zbarvený klobouk. Holubinka namodralá patří k nejznámějším holubinkám. Lidově se jí říká uhlířka nebo modřinka.

Z lásky k houbaření od roku 2001
© NaHouby.cz