Atlas hub

Hřib žlučník

Tylopilus felleus

Jak vypadá

Klobouk je široký 40-100 mm, masitý, vyklenutý, později polštářovitý, matně hnědý nebo šedohnědý, hladký.

Rourky jsou vysoké 10-20 mm, někdy od třeně oddělené, polštářovitě ven vyklenuté, vypouklé, v mládí bílé, později od výtrusů růžové, ve stáří a po otlačení vínově červené nebo červenohnědé.

Třeň je dlouhý 40-100 mm a tlustý 10-40 mm, zpočátku břichatý, později dole ztluštělý, pod kloboukem poměrně tenký, plný, špinavě hnědý se zelenavým nádechem a výraznou tmavě hnědou síťkou na světlě hnědém podkladu. Síťka je nejnápadnější ve střední části třeně, směrem dolů se oka síťky zvětšují.

Dužnina je bílá až bělavá, neměnlivá, ostře hořká. Vůně je nenápadná, houbová.

Výtrusy jsou velké 10-15 x 4-5 um, vřetenovité, hladké, narůžovělé. Výtrusný prach je růžový.

Kdy roste

Roste od června do října.

Kde hledat

Ve smíšených i jehličnatých lesích, v borovinách i smrčinách, v jehličí, mechu i trávě. Bývá hojný, nejvíce roste v srpnu a září, často ve společnosti jiných hřibů.

Využití

Hřib žlučník je nejedlý, ne však jedovatý (i když se někdy u něj uvádí mírná jedovatost). Je totiž tak hořký, že je zcela nepoživatelný. Jediná plodnice, která se připlete do sběru, zkazí celé houbové jídlo. Odstraňovat hořkost např. opakovaným namáčením ve vodě nebo mléce je zbytečné.

Možnost záměny

Záměna za jiný hřib je dosti snadná. Houbaři jej nejčastěji seberou místo hřiba dubového (Boletus aestivalis), hřiba smrkového (Boletus edulis) nebo hřiba hnědého (Boletus badius). Žádný z těchto hřibů však nemá narůžovělá ústí rourek. Hřib dubový má také síťku, ale ta je světlejší na tmavém podkladu, kdežto u žlučníku je to opačně. Hřib smrkový má síťku mnohem jemnější a drobnější a do zelena zbarvená ústí rourek. Hřib hnědý síťku na třeni nemá.

Nejpravděpodobnější je záměna u mladých plodnic, kdy ústí rourek nejsou ještě dostatečně vybarvená. Příbuzný, ale podstatně méně hořký, je Tylopilus alutarius.

Hřib žlučník má mnoho jiných názvů, např. hřib hořký, hřib žlučový, hořčák, žlučák, podhřibek. Nesprávně se mu mnohde ještě říká satan.

Z lásky k houbaření od roku 2001
© NaHouby.cz